Co to jest przekaźnik bezpieczeństwa?

Najprościej mówiąc przekaźnik bezpieczeństwa to urządzenie pełniące funkcję ochrony procesów. Przekaźniki bezpieczeństwa stanowią część systemów i współpracują z wyłącznikami bezpieczeństwa różnego typu m.in. awaryjnymi, kluczowymi, linkowymi, ryglującymi itp. Przekaźnik bezpieczeństwa to element, którego głównym zadaniem jest monitorowanie stanu wyłącznika. Kontroluje czy włączniki są poprawnie połączone, uziemione oraz czy nie doszło do zwarcia. W przypadku wykrycia zagrożenia i nieprawidłowości do ich zadania należy rozłączenie układu zasilania napędu i wstrzymanie procesu.


Kiedy stosować przekaźniki bezpieczeństwa?

Przekaźniki bezpieczeństwa należy stosować zawsze wtedy, kiedy należy zachować bezpieczeństwo procesów. W schematach, gdzie zostały zastosowane elementy bezpieczeństwa takie jak bramy bezpieczeństwa, kurtyny bezpieczeństwa czy E-STOP. Przekaźniki bezpieczeństwa stosujemy, kiedy chcemy zredukować poziom ryzyka zagrożenia. Dlatego przekaźniki bezpieczeństwa stosuje się przy funkcjach monitorowania drzwi ochronnych, funkcji opóźnienia czasowego, wyłącznika bezpieczeństwa E-STOP czy działania barier i kurtyn.

Jak działa przekaźnik bezpieczeństwa?

Zasady działania przekaźników bezpieczeństwa opracowane są w taki sposób, aby ich konstrukcja w przypadku błędu urządzenia lub usterki z przyczyn zewnętrznych nie spowodowała ograniczenia funkcji bezpieczeństwa, przy jednoczesnym założeniu prawidłowego podpięcia przekaźników. Typowa konstrukcja przekaźników pierwszej generacji składa się z konstrukcji trzech styków w technologii przekaźnikowej. Zastosowanie konstrukcji nadmiarowej powoduje, że błędy okablowania nie wpływają na utratę funkcji bezpieczeństwa.

Stosując dwa przekaźniki z funkcją wymuszania rozwarcia zapewnia bezpieczne połączenie styków. Dwa obwody wejściowe aktywują jeden z dwóch przekaźników wewnętrznych. Dzięki przekaźnikowi uruchamiającego obwód jest aktywny. Trzeba zaznaczyć, że między punktami znajduje się dodatkowy obwód monitorujący. Służy on do kontroli i monitorowania położenia elementów wykonawczych, które można włączyć lub wyłączyć za pośrednictwem styków bezpieczeństwa. Przekaźniki bezpieczeństwa zaprojektowane są tak, aby wykrywać wszystkie usterki w obwodzie wejściowym.

Jak podłączyć przekaźnik bezpieczeństwa?

Na pytanie jak podłączyć przekaźnik bezpieczeństwa nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od projektu w jakim będzie stosowany i jaki model danego producenta użyjemy. Na stronie producentów zawsze dostępne są schematy obrazujące podłączenie takiego typu przekaźniki. Poniżej przykładowy schemat modelu NST-3 firmy Duelco.

Schemat NST-3 przekaźnika bezpieczeństwa Duelco