Co to jest port SFP Switcha Gigabit?
Port SFP, czyli Small Form Factor Pluggable w switchu przemysłowym jest przeznczony do użytku ze złączami SFF (Small Form Factor) i zapewnia dużą szybkość oraz niewielkie wymiary fizyczne. Pozwala tym rozszerzyć funkcjonalność urządzenia o dodatkowe standardy komunikacyjne. Port SFP umożliwia przełącznikowi gigabitowemu na łącza optyczne lub miedziane poprzez włożenie odpowiedniego modułu SFP (fiber SFP lub copper SFP).
Zalety portu SFP w urządzeniu sieciowym Switcha Gigabit:
- Elastyczność w zakresie sieci - moduły SFP można zintegrować z dowolną istniejącą infrastrukturą sieciową za pomocą odpowiednich modułów SFP rozszerzając go w ten sposób
- Wydajność - znacznie mniejsze transceivery SFP zapewniają taką samą wydajność jak moduły GBIC, a tym samym umożliwiają tworzenie sieci o większej gęstości portów
- Bezpieczeństwo w przyszłości – w przypadku pojawienia się na rynku nowych standardów lub technologii, urządzenia wyposażone w porty SFP można w łatwy sposób wyposażyć w nowe moduły, a następnie obsługiwać obecne warianty połączeń
- Opłacalność – uszkodzone moduły są niedrogie w wymianie i nie wymagają naprawy ani wymiany całego przełącznika
- Ekonomia - moduły SFP można szybko i łatwo wymienić, przełączyć na inne technologie, łączyć z dużą liczbą różnych typów światłowodów
Zastosowanie portu SFP
Porty SFP mogą być używane w różnych urządzeniach sieciowych takich jak: przemysłowe switche, przemysłowe router, karty sieciowe, serwery portów szeregowych czy komputery przemysłowe. Możliwe są kombinacje port po porcie. Należą do nich światłowody (1000BASE-SX, 1000BASE-LX/LH, 1000BASE-ZX lub 1000BASE-BX10-D/U) i Ethernet (1000BASE-T). Umożliwia to korzystanie ze switcha z dodatkowymi portami Gigabit Ethernet lub Fibre Channel. Daje to elastyczne i ekonomiczne rozwiązanie dla sieci korporacyjnych, centrów danych itp.
Moduły SFP są dostępne w wielu różnych typach. Mogą być stosowane do połączeń światłowodowych z włóknami jednomodowymi lub wielomodowymi i różnymi długościami fal. Do łączenia kabli światłowodowych często stosuje się tzw. złącza LC. Połączenia światłowodowe zabezpieczone są dźwigniami blokującymi. Dostępne są również moduły SFP do łączenia kabli typu skrętka (1000BASE-T). Niektóre moduły optyczne SFP wymagają tylko pojedynczych włókien. Moduły te wykorzystują różne długości fal światła do wysyłania i odbierania.
Różnice SFP, SFP+ i SFP28
Większość switchy w dużych sieciach ma co najmniej dwa porty SPF. W nowszych urządzeniach często stosowane są następcze standardy SFP+ i SFP28.
Tradycyjne moduły SFP oferują prędkość 4,25 Gb/s. W międzyczasie istnieją ulepszone wersje, które umożliwiają znacznie wyższe prędkości transmisji.
Niemal identyczne pod względem wielkości i wyglądu są transceivery SFP+, jednak obsługują wyższą szybkość transmisji danych, wynoszącą 10 gigabitów na sekundę. Specyfikacje SFP+ są oparte na protokole wieloźródłowym SFF-8431. Niektóre porty SFP+ obsługują również moduły SFP. Jednak przy tej kombinacji prędkość spada do 1 Gbit/s. Nie jest jednak możliwe podłączenie światłowodu SFP+ do portu SFP.
Specyfikacja SFP28 wywodząca się z 100 Gbit Ethernet jest przeznaczona do transmisji sygnału z prędkością 25 Gbit/s przy takim samym rozmiarze jak SFP. Obsługuje pojedynczą linię z prędkością do 28 Gb/s (25 Gb/s + kodowanie + korekcja błędów w przód). Stosowany jest między innymi przy dzieleniu portów 100 Gbit na cztery porty 25 Gbit.