Czym jest funkcja I/O Pair Connection (I/P digital mirror)?
Świat się nieuchronnie zmienia i cały czas rozwija. Obecnie jesteśmy w erze Internetu Rzeczy IoT, która wymaga skupienia się na monitorowaniu urządzeń po stronie terminala. Działanie takie wymusiło to, że komunikacja bezprzewodowa stała się jedną z istotniejszych rzeczy w otaczającym nas świecie. Naprzeciw tym wymaganiom wychodzą urządzenia przemysłowe oferujące funkcje nazywaną I/O Pair-Connection lub I/P digital mirror. Urządzenia z tego typu funkcją zostały stworzone po to, aby zastąpić kable do łączenia zdalnych cyfrowych sygnałów wejściowych z sygnałami wyjściowymi przez sieć IP.
Charakterystyka I/O Pair-Connection (I/P digital mirror)
Funkcja I/O Pair Connection (I/P digital mirror) pozwala na bezpośrednią komunikację sygnału wejścia-wyjścia przez IP. Moduły posiadające tę funkcję wyposażone są w tą samą ilość wejść cyfrowych i wyjść oraz interfejs Ethernet. Parowany sygnał cyfrowy z wejść i wyjść może być wymieniony przez Ethernet z innym modułem wyposażonym w funkcję I/O Pair Connection lub może zostać wysłane do lokalnych sterowników PLC albo DCS. Urządzenia z funkcją I/P digital mirror posługują się najczęściej protokołem Modbus TCP lub ZigBee, tak aby mogły wykonywać zdalne monitorowanie sieci. Warto zaznaczyć, że sygnał cyfrowy wejściowy można podzielić na sygnał wyjściowy pod np. dwoma różnymi adresami IP.
Zalety I/O Pair Connection (I/P digital mirror)
Decydując się na system korzystający z funkcji I/O Pair Connection (I/P digital mirror), redukujemy okablowanie sieci i wykluczamy zbędne połączenia kablowe, dzięki czemu zmniejszamy koszt tworzonej inwestycji. Stawiając na sieć bezprzewodową jesteśmy w stanie szybciej i sprawnie wykonać aktualizację zdalnego modułu we/wy. Podsumowując tworząc sieć korzystającą z funkcji I/O Pair Connection (I/P digital mirror) zyskujemy czas pieniądze i eliminujemy powstanie błędu ludzkiego zmniejszając pracę człowieka do minimum.
Działanie funkcji I/O Pair Connection (I/P digital mirror) na przykładzie serii urządzeń ET-7X00/PET-7X00 firmy Icpdas
Przykład poniżej pokazuje jak użyć tej funkcji, aby uzyskać mapowanie DI/DO na dwóch zdalnych urządzeniach we/wy.
Urządzenia wykorzystane:
PET-7026 (moduł AIO/DIO), PET-7044 (moduł DIO), przełącznik PoE oraz zasilacz (48 V).
Konfiguracja oprogramowania:
Poniżej znajdują się instrukcje krok po kroku dotyczące konfiguracji ET-7X00/PET-7X00 przez wbudowany interfejs sieciowy.
W tym przykładzie DO0/DO1 PET-7026 musi być zmapowane na DI0/DI1PET-7044. Później, gdy stan DI0/DI1 zostanie przełączony na ON, stan DO0/DO1 zostanie automatycznie przełączony na wysoki stan logiczny.
Krok 1: Zaloguj się do interfejsu sieciowego PET-7026. Wprowadź adres IP PET-7026 w przeglądarce, a następnie wprowadź swoją nazwę użytkownika i hasło do logowania do interfejsu WWW PET-7026.
Krok 2: Skonfiguruj ustawienia Modbus dla PET-7026. Kliknij opcję „Sparuj połączenie” w menu głównym i wprowadź szczegóły wymienione w poniższej tabeli w odpowiednie pola.
Po zakończeniu konfiguracji kliknij przycisk “Submit”, aby zapisać ustawienia.
Testowanie:
W pierwszej kolejności ustaw status DI0 na PET-7044 na ON, a następnie kliknij opcję „Web HMI” w sekcji „Web HMI” w menu głównym dla PET-7026 i kliknij zakładkę „DO”. Zauważ, że status DO0 zmienił się na „ON”.
Jesteś zainteresowany wdrożeniem takiego rozwiązania? Zadzwoń do nas, a nasz doradca techniczny odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania.