Czym jest przemysłowy serwer portów szeregowych?

Serwer portów szeregowych to urządzenie, które pozwala na udostępnianie w sieci urządzeń podłączonych przeważnie do komputera przez interfejs szeregowy. Założeniem do stworzenia przemysłowego serwera portów szeregowych była możliwość połączenia sterowania urządzeniami z interfejsem szeregowym poprzez sieć Ethernetową. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu i podłączeniu serwera portu szeregowego do sieci Ethernet jesteśmy wstanie pobrać dane z podłączonych urządzeń i odczytać za pomocą aplikacji w np. systemie operacyjnym Windows. Konfigurując serwer portów szeregowych możemy go skonfigurować jako klient lub jako ub serwer dla aplikacji typu klient-serwer i połączeń typu TCP lub UDP. Skonfigurowany serwer portów szeregowych może pracować w trybie bezpośredniego dostępu poprzez IP, w trybie wirtualnego portu COM lub w trybie pary klient-serwer.

Przemysłowy Serwer portów szeregowych firmy 3onedata

Serwer portów szeregowych, a obsługiwane protokoły.

W środowisku komercyjnym serwery portów szeregowych są już praktycznie nie używane zostały wyparte przez nowsze rozwiązania jednak w środowisku przemysłowym są nadal popularne i szeroko stosowany. Główny wpływ na to ma ich niezawodność, łatwość implantacji oraz cena. Są znacznie tańsze niż nowsze rozwiązania. W przemyśle najpopularniejszy serwer portów szeregowych to RS-232/422/485 na Ethernet. Często spotyka się też serwery portów szeregowych z RS-232/422/485 na Bluetooth, ZigBee czy WiFi. Systemy i urządzenia korzystające z serwera portów szeregowych to np. wagi, urządzenia magazynowe, laboratoryjne czy liczniki energii.

Najważniejsze cechy przemysłowego serwera portów szeregowych.

Na rynku automatyki przemysłowej mamy różnorodną ofertę przemysłowych serwerów portów szeregowych. Sytuację taką wymusiła mnogość urządzeń i różnych protokołów używanych w różnych dziedzinach przemysłu, ale również zmienne warunki jakie mogą panować np. na halach produkcyjnych. Dlatego też bez problemu przemysłowy serwer portów szeregowych powinien pracować w zakresie temperatur od -40 °C do +85 °C.

Najistotniejszymi cechami przemysłowego serwera portu szeregowego są:

  • szeroki zakres pracy temperatur
  • ochrona od IP40
  • praca w systemach operacyjnych Windows i Linux
  • obsługa popularnych protokołów takich jak TCP, UDP, ARP, ICMP, DHCP
  • obsługa sieci Ethernet 10/100Mbps
  • potwierdzone odpowiednimi certyfikatami spełnianie norm przemysłowych np. takich jak FCC, CE, RoHS