ICS5556-24GT24GS8GX-2P220 - Industrial Ethernet Switch with 56-Port
ICS5556-24GT24GS8GX-2P220 is Industrial Ethernet Switch with 56-Port, cert CE/FCC/ROHS.
6 years warranty 5-10 days
  • Stock: 5-10 days
  • Brand: 3onedata
  • Model: ICS5556-24GT24GS8GX-2P220
A proven choice for industrial installations.
Ask for compatibility and model selection.
Additional discounts for registered customers.
Full design package: User manual, CE declaration, CAD, PDF, certificates and test reports
  • Device User Manual
  • CE Declaration of Conformity (EU Declaration of Conformity)
  • Mechanical DrawingsCAD (STEP/DWG) or high-quality PDF
  • Additional Certificates and Test Reports (if available for the model)
Request a package: User manual, CE declaration, CAD, PDF, certificates, test reports
  • ICS5556-24GT24GS8XS-2P220 (complete machine):
  • Industrial Ethernet Switch with 8 10Gigabit SFP+, 24 Gigabit SFP, RJ45
  • ICS5556-MAIN-2P220 (frame):
  • Industrial Ethernet Switch
  • ICS5556-IM-12GT (board card):
  • Industrial Ethernet Switch
  • ICS5556-IM-12GS (board card):
Features:
  • Adopt Ring patented technology, support single ring, coupling ring, chain, Dual-homing function
  • Support AC redundant power supply, input voltage: 100~240VAC
  • Support -40~65°C wide operating temperature range
Specification:
Standard & Protocol:
  • IEEE 802.3 for 10Base-T
  • IEEE 802.3u for 100Base-TX
  • IEEE 802.3ab for 1000Base-T
  • IEEE 802.3z for 1000Base-X
  • IEEE802.3ae for 10GBase-X SFP+
  • IEEE 802.3x for Flow Control
  • IEEE 802.1D for Spanning Tree Protocol
  • IEEE 802.1w for Rapid Spanning Tree Protocol
  • IEEE 802.1s for Multiple Spanning Tree Protocol
  • IEEE 802.1Q for VLAN
  • IEEE 802.1p for CoS
  • IEEE 802.1AB for LLDP
  • ITU-T G.8032 for ERPS
Management:
Security:
Switch Function:
  • 802.1Q VLAN, Port Trunking, Bandwidth Management, Flow Control, Port Isolation
Unicast / Multicast:
  • Static Multicast, Multicast Routing, IGMP-Snooping, PIM-SM, PIM-DM
Redundancy Technology:
  • Ring, STP/RSTP/MSTP, ERPS
Troubleshooting:
  • Ping, Traceroute, Port Loopback, SFP Digital Diagnosis
Routing Technique:
  • VRRP, RIP, OSPF, BGP
Time Management:
  • NTP
Interface:
  • 10Gigabit SFP+: 1000/10GBase-X self-adaptive SFP+ slot
  • Gigabit SFP: 100/1000Base-X self-adaptive SFP slot
  • USB interface: Type-A USB 2.0 Female, support system debugging and configuration file management
  • CONSOLE port: CLI command line management port(RS-232), RJ45
Indicator:
  • Power indicator, alarm indicator, running indicator, interface indicator
Switch Property:
  • Transmission mode: store and forward
  • MAC address: 96K
  • Packet buffer size: 32Mbit
  • Backplane bandwidth: 256G
Power Supply:
  • 100~240VAC redundant power supply, single-phase socket with rocker switch
Power Consumption:
  • Full-load:
    • ≤60W@220VAC (all board cards and the complete machine are copper ports, under high temperature environment)
    • ≤90W@220VAC (all board cards and the complete machine are fiber ports, under high temperature environment)
Working Environment:
  • Operating temperature: -40~60°C
  • Storage temperature: -40~60°C
  • Relative humidity: 5%~95% (no condensation)
Physical Characteristic:
  • Housing: IP30 protection, metal
  • Installation: 19-inch 2U rack mounting
  • Dimension (W x H x D): 482.6mm×88.3mm×374.3mm (lugs are included)
  • Weight: ≤9.5kg (complete machine)
Industrial Standard:
  • IEC61000-4-2 (ESD, electrostatic discharge), Level 3
    • Air discharge: ±8kV
    • Contact discharge: ±6kV
  • IEC61000-4-4 (EFT, electrical fast transient), Level 3
    • Power supply: ±2kV
    • Signal: ±1kV
  • IEC61000-4-5 (Surge), Level 3
    • Power supply: differential mode±1kV, common mode±2kV
    • Signal: differential mode±1kV, common mode±2kV
  • Shock: IEC 60068-2-27
  • Free fall: IEC 60068-2-32
  • Vibration: IEC 60068-2-6
Authentication: CE, FCC, RoHS
Warranty: 5 years
Ordering Information:
  • ICS5556-24GT24GS8GX-2P220 (complete machine):
    • Gigabit RJ45: 24
    • Gigabit SFP: 24
    • 10 Gigabit SFP+: 8
    • Power Supply: 100~240VAC redundant