Duża dostępność zróżnicowanych urządzeń i połączeń sprawia, że obecnie możemy sobie wybrać protokół, w którym chcemy przeprowadzać komunikację. W świecie przemysłowym jednym z wielu, ale też jednym z częściej używanych protokołów komunikacyjnych jest protokół Profibus.

Czym jest protokół Profibus?

Profibus jest typem sieci przemysłowej miejscową lub polową. Stworzony do zastosowania w rozproszonych systemach sterowania i nadzoru. Przeznaczony jest dla aplikacji krytycznych czasowo np. sieć przemysłowa czasu rzeczywistego. Charakteryzuje się standardową i otwartą technologią komunikacyjną. Sieć ta posiada strukturę modułową i zapewnia narzędzia do obsługi i parametryzacji urządzeń. Co ważne Profibus zapewnia efektywne przesyłanie dużej ilości krótkich informacji przy zachowaniu deterministycznym czasu przesyłania danych.

Jak powstał protokół Profibus?

Historia protokołu komunikacyjnego Profibus sięga roku 1986, natomiast zaczął być dopiero promowany trzy lata później przez niemiecki wydział edukacji i badań BMBF i wykorzystany w praktyce przez firmę SIEMENS. Punktem jaki miał na celu stworzenie nowego protokołu komunikacji było wdrożenie i rozpowszechnienie użycia szeregowej magistrali polowej w oparciu o podstawowe wymagania interfejsów urządzeń polowych. W pierwszej kolejności określono złożony protokół komunikacyjny Profibus FMS (Field bus Message Specification), który został dostosowany do wymagających zadań komunikacyjnych. Następnie w 1993 roku ukończono specyfikację prostszego, a tym samym znacznie szybszego protokołu PROFIBUS DP (Decentralized Peripherals). Profibus FMS służy do (niedeterministycznej) komunikacji danych pomiędzy urządzeniami Profibus Master.Profibus DP to protokół stworzony do komunikacji między urządzeniami nadrzędnymi Profibus a ich zdalnymi urządzeniami podrzędnymi we/wy. Na chwilę obecna w użytku pozostają dwa rodzaje protokołu Profibus: PROFIBUS DP i PROFIBUS PA. Ten pierwszy jest jednak znacznie bardziej popularniejszy i częściej używany.

Jakie media transmisji wykorzystuje się przy standardzie Profibus?

Media transmisji wykorzystywane w sieci Profibus dzielimy na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to ekranowane przewody miedziane (ekranowana skrętka). Ten typ wykorzystuje się w standardzie RS485, charakteryzujący się prostotą i niskim kosztem oraz szybkością transmisji danych. Drugi rodzaj to kabel światłowodowy który odporny jest na wszelkie zakłócenia elektromagnetyczne, a co również ważne umożliwia transmisję danych na duże odległości( do 3 km). W przypadku zastosowania światłowodu należy pamiętać, że trzeba w takiej sieci zastosować konwerter sygnału elektrycznego na optyczny.

Sprawdź konwertery dla protokołu Profibus

Szukasz konwertera opierającego się na protokole Profibus, sprawdź ofertę w naszym sklepie. Zapewniamy naszym klientom szeroki wybór konwerterów całkowicie przemysłowych, w konkurencyjnych cenach. Nie jesteś pewien jaki konwerter wybrać? Nic nie szkodzi! Zadzwoń do nas, a nasz doradca technicznie wspólnie z Tobą dobierze najbardziej korzystne rozwiązanie dla Twojego projektu. Sprawdź naszą ofertę TUTAJ

Przemysłowe konwertery portokołu Adfweb dla Profibus