Przemysłowa bramka Modbus - jak dobrać gateway RTU/ASCII na TCP?
Do czego służy bramka Modbus?
Bramka Modbus pozwala na szybką integrację urządzeń komunikujących się w protokole Modbus RTU lub ASCII z urządzeniami komunikującymi się w protokole Modbus TCP. Bramka może posiadać od 1 do 8 fizycznych portów komunikacyjnych RS-232 lub RS-485 do komunikacji RTU i ASCII oraz do 2 portów Ethernetowych do komunikacji Modbus TCP. Główne funkcje bramek Modbus to:
- Integracja systemów: Bramki Modbus pozwalają na połączenie urządzeń wykorzystujących Modbus RTU (komunikacja szeregowa) z urządzeniami wykorzystującymi Modbus TCP/IP (komunikacja sieciowa), umożliwiając integrację systemów i wymianę danych między nimi.
- Rozszerzenie zasięgu: Umożliwiają rozszerzenie zasięgu sieci Modbus poprzez konwersję sygnałów i przekazywanie ich na większe odległości za pośrednictwem sieci Ethernet.
- Zarządzanie urządzeniami: Ułatwiają centralne zarządzanie i monitorowanie urządzeń Modbus z poziomu systemów SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) lub innych systemów zarządzania.
- Zwiększenie niezawodności: Poprzez segmentację sieci, bramki mogą zwiększyć niezawodność i stabilność systemów, redukując wpływ problemów w jednej części sieci na całość systemu.
Bramka Modbus - charakterystyka i cechy produktu
Urządzenia dostępne w naszej ofercie charakteryzuje przemysłowa, energooszczędna konstrukcja, do 5 lat gwarancji, odporność na drgania, wibracje, uderzenia i wyładowania elektromagnetyczne. W zależności od modelu konwertery są montowane na szynę DIN, posiadają izolację galwaniczną do 3000V, szeroki zakres zasilania 12-48VDC, akumulatorowe 24VAC lub zasilanie przez funkcję PoE. Szeroki zakres temperatur pracy urządzeń od -40°C do 75°C pozwala na montaż bramek w środowisku narażonym na mróz oraz bardzo wysokie temperatury osiągane w przemysłowych szafach sterowniczych. Konwertery posiadają porty RS-232 na DB9, zasilanie i RS-485 na złączu śrubowym i port Ethernet ze złączem RJ45.
Bramka Modbus posiada kilka trybów pracy, w tym m.in. tryb Modbus RTU/SCII master na Modbus TCP slave gdzie urządzenie nadrzędne od strony TCP komunikuje się z urządzeniami podrzędnymi po stronie RTU oraz tryb Modbus RTU/ASCII slave na Modbus TCP master, gdzie urządzenie nadrzędne od strony RTU komunikuje się z urządzeniami podrzędnymi po stronie TCP. Wybrane bramy mają wbudowany switch Ethernetowy (2 porty LAN), obsługują nawet do 256 klientów po stronie Modbus TCP, do 240 urządzeń podrzędnych na magistrali RTU, posiadają możliwość filtrowania adresów IP lub MAC, mają funkcję alarmów SNMP lub mail oraz funkcję logowania zdarzeń. Brama MOD-ETH jest dodatkowo wyposażona w wejścia i wyjścia cyfrowe zarządzane z poziomu mastera Modbus TCP.
Konwertery są konfigurowane za pomocą darmowego oprogramowania dostarczonego w zestawie, konsoli telnet lub poprzez wbudowany interfejs WWW.
Wybierz bramkę Modbus, która Cię interesuje i zapoznaj się ze szczegółowym opisem technicznym produktu.