Charakterystyka i różnice przemysłowych komputerów panelowych
Jaki komputer przemysłowy z panelem dotykowym będzie najlepszym wyborem?
Przemysłowe komputery panelowe szybko zostały przyjęte i zadomowiły się w świecie przemysłu. Zostały zaprojektowane tak, aby spełniać wysokie wymagania typowych zastosowań Przemysłu 4.0. Komputer panelowy znajduje zastosowanie głównie jako interfejs HMI (Human-Machine Interface). Wszystko w jednym rozwiązaniu komputerowym z ekranem dotykowym do szerokiej gamy zastosowań. W praktyce oznacza to, że są one połączone ze sprzętem, który realizuje własne funkcje sterujące (głównie PLC) oraz zapewnia wizualizację i sterowanie procesem technologicznym.
Przemysłowy komputer panelowy najczęściej montuje się bezpośrednio na panelu szafy lub za pomocą uchwytu VESA np. na ścianie. W zależności od zastosowanego procesora komputer panelowy może być stosowany jak pełnoprawny komputer PC o dużej mocy obliczeniowej, a przy tym z bardzo niskim zużyciem energii. Komputery te są zazwyczaj bardzo dobrze wyposażone w łączność, posiadają wiele portów tj. LAN, COM (RS232/422/485), USB, GPIO, HDMI lub Display port. Istnieje konstrukcja rozszerzenia Easybus i może być przedłużeniem portów DIO, RS232, USB, LAN przez Mini PCIe.
Komputery panelowe przemysłowe charakteryzują się szeroką gamą zasilania, najczęściej jest to zakres 12-24 VDC lub 9-36 VDC. Producenci dają również klientowi wybór pomiędzy pojemnościową lub rezystancyjną warstwą dotykową. Taki ekran dotykowy zarówno jak i obudowa komputera odporne są na wilgoć, wodę, kurz, ekstremalne temperatury, a także wysokie wstrząsy i wibracje. Komputery, aby mogły być niezawodne i pracować w trybie 24/7 są zwykle chłodzone pasywnie przez co wyposażone w bezwentylatorową i szczelną obudowę. Standardem jest stopień ochrony panelu przedniego IP65 i wyższy, a coraz częściej i NEMA4. Obudowa w zależności od potrzeb występuje zarówno aluminiowa jak i ze stali nierdzewnej. Można także wybierać rozmiary ekranu od 3,5" do 24", zarówno w proporcjach 4:3, jak i coraz chętniej stosowanych obecnie proporcjach 16:9, oraz rozdzielczościach do Full HD.
Najlepszy komputer panelowy oferuje szeroką gamę opcji łączności, przetwarzania, montażu i jest dobrze dopasowany do dowolnej liczby interfejsów człowiek-maszyna (HMI), automatyki lub sterowania przemysłowego. Jednak ze względu na różnorodne zastosowanie, konkretne projekty czy środowisko w którym komputer ma pracować istnieje tak wiele specyfikacji i możliwości. Dla ułatwienia wyboru poniżej przedstawiamy charakterystykę danej specyfikacji.
Ekran dotykowy w komputerze panelowym
Przemysłowe komputery panelowe wyposażone są w warstwę dotykową rezystancyjną lub warstwę dotykową pojemnościową.
Wyświetlacze z pojemnościową warstwą dotykową są obecnie najczęściej stosowaną technologią. Stykamy się z tym na co dzień, na przykład z telefonami komórkowymi i tabletami. Zalety ekranu Pojemnościowego:
Wady ekranu Pojemnościowego:
|
Rezystancyjne wyświetlacze dotykowe były jednymi z pierwszych wyświetlaczy dotykowych. Wciąż szeroko stosowany, zwłaszcza w przemyśle spożywczym. Zalety ekranu Rezystancyjnego:
Wady ekranu Rezystancyjnego:
|
Wydajność procesorów
Komputery panelowe są dostępne we wszystkich kategoriach wydajności procesorów.
Najmniej wydajny procesor ARM:
- Freescale i.MX6 DualLite ARM Cortex A9
- TI-AM3354, ARM® Cortex™ A8
- TI® ARM® Cortex™ A8 AM3517
- NXP® ARM® Cortex™-A53 i.MX 8M Mini
Średnio wydajny procesor Intel Atom, Celeron:
- Intel Celeron N2930 Czterordzeniowy 1,83 GHz
- Intel Celeron J1900 Czterordzeniowy 2,0 GHz
- Intel Pentium N4200 Czterordzeniowy 1,1 GHz
- Intel ATOM E3845 Czterordzeniowy 1,91 GHz
- Intel ATOM E3940 Czterordzeniowy 1,6 GHz
- Intel ATOM E3845 Czterordzeniowy 1,91 GHz
Najwydajniejszy procesor Core i3, i5, i7 — generacja 4,6,8,11:
- Intel Core i3-4010U Dual Core 1,7 GHz
- Intel Core i3-6100U Dual Core 2,3 GHz
- Intel Core i3-8145UE Dual Core 2,2 GHz
- Intel Core i3-1115G4E Dual Core 2,2 GHz
- Intel Core i5-4300U Dual Core 1,9 GHz
- Intel Core i5-6300U Dual Core 2,4 GHz
- Intel Core i5- 8365UE Quad Core 1,6 GHz
- Intel Core i5-1185G7E Quad Core 1,8 GHz
- Intel Core i7-4600U Dual Core 2,1 GHz
- Intel Core i7-6600U Dwurdzeniowy 2,6 GHz
- Intel Core i7- 8665UE Czterordzeniowy 1,7 GHz
- Intel Core i7-1185G7E Czterordzeniowy 1,8 GHz
Łączność
Przemysłowe komputery panelowe standardowo wyposażone są w możliwość różnych portów.
Standard:
2x Gigabit LAN RJ45
2x USB 3.0
2x USB 2.0
2x COM RS232/485
1x Audio + Mic
1x Switch zewnętrzny
1x 3PIN 9-36VDC
1x mPCIE pro WiFI, BT, 4G
1x M.
Opcjonalne:
Magistrala CAN BUS 8x GPIO
Izolowany COM RS232/485
Port wyświetlacza/HDMI/VGA
POE + GIGABIT LAN RJ45
SIM SLOT
MPCIE SLOT
PROFINET HILSCHER
USB 2.0/3.0
Czytnik / Pisak RFID
Skaner kodów kreskowych
Baterie UPS
Rodzaje montażu przemysłowych komputerów panelowych
Komputery panelowe są standardowo zaprojektowane do montażu w panelu, na przykład w drzwiach szafy, ale można je montować na różnych stojakach lub uchwytach w standardzie VESA.
Do tego najbardziej rozpowszechnionego montażu komputerów panelowych potrzebny jest tak zwany zestaw do montażu na panelu (zestaw do montażu na panelu PMK), który zawiera nakrętki dystansowe i śruby (zwykle w zestawie). Każdy komputer panelowy ma wymiary podane w karcie katalogowej, które należy wyciąć w drzwiach szafy lub panelu, w którym zostanie zainstalowany komputer. Do cięcia polecamy laser lub strumień wody (niektóre komputery panelowe mają tylko 3mm zwis ramy).
Montaż VESA to standard montażu ekranów TV, monitorów, ale także komputerów panelowych. VESA posiada znormalizowane wymiary w milimetrach pomiędzy śrubami: 75x75, 100x100 , 200x100, 200x200, 400x400. W przypadku komputerów przemysłowych najpopularniejszym wymiarem VESA jest 100x100. W tym wymiarze można znaleźć szeroką gamę uchwytów zarówno od producentów komputerów PC, jak i różnych producentów w Internecie.
Rodzaj paneli zgodnie z przeznaczeniem
W zależności od rodzaju konstrukcji możemy podzielić komputery panelowe według podstawowego określenia typu aplikacji.
Komputery panelowe do lekkich zastosowań, półprzemysłowe, tworzywa sztuczne (IP54)
Arestech Komputer panelowy PPC-212
Komputery panelowe z aluminiowej obudowy (IP65)
Komputer panelowy TPC6000-A152
Komputery panelowe ze stali nierdzewnej, przemysł spożywczy, farmaceutyczny (IP66 - IP69K)
Ruggedtech systems Komputer panelowy FIP-17RB
Pamięć wewnętrzna i system operacyjny
Na komputerach panelowych można zainstalować powszechnie dostępne systemy operacyjne, takie jak: Windows 7, Windows 7 Embedded, Windows 8, Windows 10, Linux, VxWorks, QNX.
Żywotność produktów MS WINDOWS:
W Naszej ofercie znajdziecie Państwo szeroki asortyment przemysłowych komputerów panelowych, które będą mogły nieprzerwanie i bezbłędnie pracować w trudnym środowisku przemysłowym, narażonym na wstrząsy, wibracje, uderzenia, skrajne warunki atmosferyczne. Komputery panelowe cechują się również odpornością na zapylenia, wilgotność oraz zakłócenia elektromagnetyczne. Niezawodność jest szczególną cechą komputerów, ponieważ wspierają pracę w systemach produkcyjnych, przemysłowych, automatyzacji, itp.
Panelowe komputery przemysłowe dostępne są z rezystancyjnym ekranem dotykowym LCD lub pojemnościowym ekranem dotykowym LCD. Opcji montażu jest kilka, istnieje możliwość montażu na panelu nośnym, stojaku VESA czy wersji do zabudowy. Do wyboru w ofercie sklepu jest również obudowa, która może być aluminiowa, ze stali nierdzewnej lub półprzemysłowa. Stopień ochrony przed zapyleniem, zalaniem komputerów wynosi od IP54, aż po IP69K. Dodatkowo, na każdy zakupiony u Nas produkt otrzymują Państwo gwarancję wraz z opieką techniczną.
Sprawdź całą ofertę przemysłowych komputerów panelowych.