Co to jest automatyzacja?
Na czym polega automatyzacja?
Procesy i działania automatyzacji otaczają nas w codziennym życiu. Przy obecnym tempie rozwoju coraz więcej czynności zostaje zautomatyzowanych i zastępują pracę ludzką lub w znacznym stopniu ją ułatwiają.
Czym jest więc automatyzacja? Jest to zbiór działań i rozwiązań technicznych mających na celu usprawnienie działania maszyn i urządzeń w fabryce lub określonej dziedzinie życia. Działania związane z automatyzacją sprowadzają się również do podwyższenia poziomu bezpieczeństwa pracy oraz zwiększenia jej wydajności. Najbardziej prężnym i rozwijającym się działem podającym się automatyzacji jest przemysł. To w tej dziedzinie wprowadza się najchętniej rozwiązania z dziedziny automatyki mające usprawnić działania np. konkretnej fabryki. Jednak automatyzacja wychodzi poza dział przemysłu coraz częściej wprowadza się techniczne rozwiązania automatyzacji w takich dziedzinach jak transport, łączności czy administracji lub chociażby usługach. Na co dzień otaczają nas zautomatyzowane projekty, na które nawet często nie zwracamy uwagi, są to np. kasy samoobsługowe w sklepach wielkopowierzchniowych. Ważnym polem zastosowań automatyki jest obronność kraju. Bez automatyzacji nie byłby możliwy rozwój badań kosmicznych.
Automatyzacja procesów znak naszych czasów?
Istnieje uzasadnione przekonanie, że automatyzacja jest jedną z głównych cech nowoczesności i postępu technicznego. Jest to również bardziej pożądany proces niż autonomizacja, która w odróżnieniu od samej automatyzacji nie wypiera ludzkiej pracy a jedynie wprowadza schemat działań pracy ludzkiej z maszyną. Dzięki automatyzacji procesów zmniejsza się zapotrzebowanie na pracowników najniższego szczebla wykonujących proste i powtarzalne czynności, co jednoznacznie usprawnia pracę, wyklucza powstanie błędu i zmniejsza koszty produkcji.
Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych
Wprowadzenie procesów automatyzacji zarówno w przemyśle jak innych dziedzinach życia wpływa korzystnie i niesie ze sobą wiele zalet. Automatyzacja procesów to na pewno poprawa wydajności pracy, optymalizacja kosztów oraz wykluczenie lub zmniejszenie błędów. Te zmiany nie wiążą się jedynie z redukcją etatów, ale przede wszystkim z usprawnieniem procesów pracy i zwiększeniem zysków. Dzięki wprowadzonym zmianom mającym na celu automatyzację procesów jest możliwość nieprzerwanej produkcji niezależnie od pory dnia. Ważnym czynnikiem jest też zautomatyzowanie procesów, w których może dojść do wypadku. Wyklucza to wtedy całkowicie incydenty z udziałem człowieka, a co za tym idzie zmniejsza koszty pracodawcy związane z ewentualnym zwolnieniem lekarskim i odszkodowaniem. Chcąc iść naprzód i rozwijać swój biznes nie da uniknąć się automatyzacji. Zmiany wprowadzone na przestrzeni lat świetnie to pokazują Warto więc zastanowić się co można zmienić w swojej firmie i podjąć działania, które usprawnią jej pracę, a co za tym idzie przyniosą większe zyski.