Cechy komputerów jednopłytkowych
Komputery jednopłytkowe stają się coraz bardziej popularne głównie za sprawą ciągłego rozwoju technologii komputeryzacji i automatyzacji w przemyśle. Ciągły rozwój IoT, AI czy komunikacji w chmurze sprzyja temu, aby komputery płytkowe stawały się jeszcze lepsze i nowocześniejsze. Tworzone są pod specjalne zamówienie i projekt lub zazwyczaj w uniwersalnych seriach. Głównym celem komputerów jednopłytkowych jest tworzenie różnych ich wersji tak, aby jak najbardziej były dopasowane do potrzeb klienta i posiadały dokładnie to czego klient oczekuje bez przepłacania za dodatkowe złącza czy opcje, które nie są klientowi w danym projekcie potrzebne.
Jakie cechy powinien posiadać komputer jednopłytkowy?
Najważniejsze cechy jakie powinien posiadać przemysłowy komputer jednopłytkowy to niski pobór mocy, liczba dostępnych interfejsów (im więcej tym lepiej), grafika pozwalająca na projekcję w wysokiej rozdzielczości oraz znacząca wydajność integracji w ramach SoCa. Możliwości konfiguracji komputera jednopłytowego jest tak wiele, że na etapie zamówienia klient może stworzyć coś co odpowiada mu w stu procentach. Idealnym rozwiązaniem oczywiście byłoby stworzenie komputera jednopłytowego z bardzo niskim poborem mocy z dużą mocą obliczeniową i niską ceną. Dzięki dużej konkurencji na rynku jest tyle dostępnych propozycji, więc zawsze można znaleźć coś co odpowiada powyższym założeniom.
Przemysłowy komputer jednopłytkowy SBC, SOM czy COM?
Przemysłowy komputer jednopłytkowy może być określany jako SBC, SOM lub COM. Są to określenia komputera ze względu na jego cechy i tak SBC to mały jednopłytkowy komputer ze zintegrowanymi złączami interfejsów i innymi elementami preferencyjnymi np. dyskiem SSD czy modułem TPM. Tego typu komputer jest gotowym urządzeniem do działania, bez konieczności wykonywania jakichkolwiek przygotowań ze strony hardware’u. Określenia SOM używa się odnosząc do miniaturowego komputera jednopłytkowego z drukowaną płytką posiadającą mikroprocesor, układy IO, pamięć Flash i RAM czy Bluetooth Wi-Fi i PHY. COM natomiast to rodzaj komputera jednopłytkowego z podtypem wbudowanego systemu komputerowego. Rozszerzając koncepcję systemu na chipie i systemu w pakiecie. COM leży pomiędzy pełnowartościowym komputerem a mikrokontrolerem. Jest bardzo podobny do systemu na module czyli wspomnianym wyżej SOM.
Obecna sytuacja na rynku i szereg dostępnych rozwiązań upowszechnia metody standaryzacji tak, aby w przypadku wystąpienia problemów zachować stabilność projektu i możliwość zastosowania innych elementów również pracujących w tym samym schemacie.