Zapotrzebowanie na komputery panelowe
Większość ludzi zna komputery PC ("Personal Computers"), ale znacznie mniej osób rozumie jednak różnicę między komputerami PC przeznaczonymi do użytku komercyjnego, a komputerami panelowymi. Podczas gdy komputery PC są powszechnie używane w biurach, komputery panelowe są wyspecjalizowanymi urządzeniami przeznaczonymi do użytku na lub w pobliżu maszyn w środowiskach przemysłowych, takich jak hale produkcyjne lub zakłady znajdujące się w odległych lokalizacjach. Komputery panelowe są zbudowane specjalnie do uruchamiania oprogramowania HMI/SCADA, które pozwala operatorom monitorować i kontrolować procesy w praktycznie każdej branży, w tym też w przemyśle spożywczym, naftowym i gazowym, motoryzacyjnym, wodno-kanalizacyjnym i wielu innych.
Charakterystyka komputerów panelowych
Komputery panelowe to zintegrowane urządzenia typu "wszystko w jednym" wyposażone w wyświetlacz i system obliczeniowy. Wyświetlacze mają formę ekranów dotykowych, które mogą być zarówno pojemnościowe lub wielodotykowe, jak i rezystancyjne, co oznacza, że można z nich korzystać przy użyciu rękawiczek. Jeśli chodzi o aspekt rezystancyjny, niektóre komputery panelowe dają również możliwość wyboru pomiędzy ekranami pojemnościowymi (PCAP) i rezystancyjnymi. Ekrany PCAP działają poprzez utrzymywanie stałego ładunku elektrycznego na czujniku, który rozciąga się na powierzchni kontaktowej - w tym przypadku na ekranie dotykowym - gdzie zmiany ładunku elektrycznego mogą być wykrywane przez bliskość rysika, palca lub innych ciał pojemnościowych. Jeśli chodzi o wydajność, PCAP oferuje znacznie lepszą widoczność, jasność i niezawodność. Z kolei ekran rezystancyjny jest bardziej wartościowy w zastosowaniach, które wymagają od operatorów noszenia standardowych, niewyspecjalizowanych rękawic, np. w odległych lokalizacjach o trudnych warunkach pogodowych.
Funkcje przemysłowego komputera panelowego
Komputery panelowe są z reguły bardziej wytrzymałe niż ich biurowe odpowiedniki, a zatem bardziej idealne do długotrwałego użytkowania w środowiskach produkcyjnych. Działając w szerokim zakresie temperatur, komputery panelowe są również testowane pod kątem IP (Ingress Protection), co oznacza skuteczność obudowy w ochronie przed kurzem, wilgocią i innymi substancjami ciekłymi. Komputery panelowe mają możliwość wyświetlania wielu ekranów zarówno w orientacji pionowej, jak i poziomej, co pozwala im dostosować się do różnych warunków przemysłowych, zakładowych i terenowych. Ponadto wiele komputerów panelowych zawiera zintegrowane opcje kamery, mikrofonu i czujnika zbliżeniowego, aby skonsolidować wszystkie akcesoria, które mogą być potrzebne do ich zainstalowania, przy jednoczesnym zachowaniu kompatybilności.
Z podobnych powodów komputery panelowe dostosowują temperaturę pracy w inny sposób niż komputery komercyjne lub detaliczne. Komputery biurowe zazwyczaj wykorzystują wentylatory do chłodzenia swoich systemów wewnętrznych. Jednak wentylatory, podobnie jak wszelkie inne wewnętrzne ruchome części, nie są idealne do środowisk przemysłowych, w których często występuje kurz, duże wahania temperatury, wstrząsy i przypadkowe wibracje. Aby zachować chłód w takich sytuacjach, komputery panelowe wykorzystują technologię radiatora bez wentylatora. Radiator to pasywny wymiennik ciepła, który oddaje ciepło w celu regulacji ogólnej temperatury komputera panelowego.
Najważniejsze korzyści i zalety komputerów panelowych stosowanych w środowisku przemysłowym
- Do tej pory większość ludzi kojarzy ekrany dotykowe z urządzeniami mobilnymi zasilanymi przez baterie, takimi jak telefony i tablety. Chociaż nie można go zmieścić w kieszeni jak telefon, komputer panelowy działa na zasilaniu przewodowym, aby uniknąć przestojów podczas ładowania. Komputery panelowe oferują również większą elastyczność montażu i umieszczania niż komputery komercyjne, ponieważ można je montować tam, gdzie są potrzebne, bez konieczności prowadzenia okablowania do oddzielnego komputera.
- Przestrzeń na hali produkcyjnej jest niezwykle istotna. Komputery panelowe zostały zaprojektowane tak, aby były kompaktowe, a jednocześnie zapewniały wygodną i łatwą obsługę. Wykorzystując ekran dotykowy zamiast klawiatury i myszy, komputery panelowe eliminują nadmiar przewodów, potrzebę montażu niewygodnych blatów lub podwieszania i zmniejszenia całkowitej powierzchni instalacji.
- Komputery panelowe są zaprojektowane z dbałością o niezawodność, wysoką wydajność i ogólną redukcję awarii systemu, dlatego są najczęściej uznawane za inwestycję długoterminową, pozwalającą zaoszczędzić na kosztach konserwacji i aktualizacji oprogramowania, zwłaszcza w połączeniu z platformą programową.
- Chociaż testy kompatybilności są często wymagane to w przypadku komputerów panelowych, zwykle są one przeprowadzane przez producenta z wyprzedzeniem, więc osoby odpowiedzialne za wyposażenie swoich firm w różnego rodzaju urządzenia, nie muszą się martwić o to, czy wyświetlacz i komputer będą ze sobą współpracować.
CONSTEEL Electronics posiada szeroki wybór komputerów panelowych, spełniających wszelkie normy, idealnych do zastosowań w trudnych warunkach przemysłowych. Zapoznaj się z naszą ofertą i już dziś wybierz urządzenie spełniające Twoje wymagania.