Komputer panelowy przemysłowy potrzebny jest wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność sterowania i zautomatyzowania procesów. Branże działające w sektorze przemysłowym stoją przed większym wyzwaniem podczas wdrażania automatyzacji, szczególnie przedsiębiorstwa z sektora przemysłu ciężkiego. Przedsiębiorstwa działające w górnictwie, przemyśle ciężkim czy energetyce dążą do zbudowania solidnej infrastruktury wdrażając niezwykle wydajne i maksymalnie trwałe rozwiązania w zakresie automatyzacji. Wśród coraz bardziej popularnych rozwiązań, przemysłowe komputery panelowe są szeroko poszukiwane w branży automatyki ze względu na ich zdolność do konsolidacji obciążeń. Panel PC jest niezbędny w przemyśle i ma on wiele zastosowań, a jego pozycja dla Przemysłu 4.0. jest coraz bardziej istotna.

Komputer panelowy do zastosowania w przemyśle

Zapotrzebowanie na komputer panelowy w branży przemysłowej

Komputery panelowe to zintegrowane jednostki “all in one”, łączące funkcję wyświetlania i obliczania. Komputer panelowy przemysłowy wyposażony jest w ekran dotykowy rezystancyjny lub pojemnościowy w zależności od potrzeb danej branży i miejsca jego przeznaczenia. Komputery panelowe w odróżnieniu od komercyjnych jednostek komputerów stacjonarnych, które stosowane są w biurach czy w gospodarstwach domowych stworzone są do specjalistycznych zastosowań. Przemysłowe komputery panelowe to wyspecjalizowane jednostki przeznaczone do pracy np. w maszynach lub w ich pobliżu czy przy linii produkcyjnej. Komputer panelowy przemysłowy przystosowany jest do obsługi oprogramowania HMI czy SCADA, dzięki któremu operator jest w stanie kontrolować i monitorować proces praktycznie, każdej branży od produkcji spożywczej, przez motoryzacyjną czy branżę wodno-kanalizacyjną. Komputer z ekranem dotykowym może działać jako panel sterujący, dlatego też jest wykorzystywany nie tylko przy linii produkcyjnej ale również w terminalach dotykowych takich jak np. biletomaty, bankomaty czy terminale dotykowe pos.

Najważniejsze cechy przemysłowego komputera panelowego

komputer panelowy FIP do zastosowań w przemyśle

Przemysłowy komputer panelowy to urządzenie o wysokich parametrach odpornościowych i wydajnościowych. Ze względu na ich przeznaczenie posiadają one wzmocnioną formułę na każdej płaszczyźnie.

  • Wyświetlacz LCD

Zamontowane wyświetlacze LCD w komputerze panelowym potrafią pracować w znacznie trudniejszych warunkach i zapewniają o wiele większą jasność ekranu niż komercyjne rozwiązania. Komputer panelowy przemysłowy oferuję jasność na poziomie nawet 1000 nitów, dla porównania komercyjna wersja komputera panelowego to tylko 250-3000 nitów. Szkło ekranu jest trwalsze i odporne na zarysowania i uszkodzenia o co nietrudno w warunkach przemysłowych.

  • Wysoka ochrona IP

Ochrona przed zapyleniem czy zalaniem jest niezwykle ważna, gdy z urządzeń korzysta się w środowisku na to szczególnie narażonym np. na produkcji spożywczej. Dlatego przemysłowe komputery panelowe charakteryzują się wysokim stopniem IP. Standardowo jest to ochrona przed pyłem i wodą IP65, natomiast dostępne są również komputery panelowe o stopniu ochrony IP69K. Taka klasa szczelności daje gwarancję, że komputer może być używany bezpośrednio w kontakcie z wodą i przestrzeni o wysokim stopniu zapylenia nie tylko od frontu. Można go też myć i czyścić. Tego typu komputery panelowe doskonale sprawdzą się w użyciu w branży medycznej czy zakładach przetwórstwa mięsnego.

  • Bezwentylatorowa konstrukcja i szeroki zakres temperatur pracy

Zastosowanie pasywnego systemu chłodzenia i wyeliminowanie wentylatorów, daje jeszcze większe możliwości zastosowania komputera panelowego. Wdrożenie tego typu chłodzenia eliminuje zastosowanie otworów i wiatraków, co powoduje że komputer może pracować w jeszcze bardziej skrajnych temperaturach w zakresie nawet od -20°C do +60°C i jest zdecydowanie lepiej odporny na kurz i brud. Bezwentylatorowa konstrukcja jest w większym stopniu odporna na wstrząsy i uderzenia, a w dodatku bardziej energooszczędna, gdyż brak wentylatorów nie wymaga ich dodatkowego zasilania.

Wszechstronność przemysłowego komputera panelowego

Mnogość konfiguracji i zastosowania różnego rodzaju wejść i wyjść powoduje to, że panel pc to wszechstronna jednostka, która jest trwalsza od panelu HMI, a tym bardziej od komercyjnych rozwiązań. Modułowa konstrukcja pozwala na rozbudowanie modelu pod potrzeby projektu. Przemysłowy komputer panelowy można rozbudować o konkretną ilość gniazd USB, HDMI, VGA czy portów szeregowych. Komputer może posiadać złącza PoE, RJ45 czy M12. Indywidualnie można skonfigurować również ekran dotykowy czy system montażu komputera. Komputer panelowy przemysłowy dzięki możliwości dowolnej rozbudowy i konfiguracji jest komfortową i niezawodną opcją do zastosowania w zautomatyzowanych magazynach, cyfrowych fabrykach czy inteligentnej produkcji.