Jak działa serwer portów szeregowych?
Serwer portów szeregowych to urządzenie stosowane wszędzie tam, gdzie niezbędne jest udostępnienie urządzeń w sieci. Konwertuje dane portu szeregowego (RS232 lub RS485) na pakiety danych Ethernet i konwertuje pakiety danych Ethernet na port szeregowy (RS232 lub RS485 dwukierunkowo). Jeśli pakiety IP/TCP są przesyłane przez iee802. 11a/b/g łącza sieciowe serwer portów szeregowych może pełnić funkcję bezprzewodową. Eliminuje zatem potrzebę fizycznego połączenia z komputerem. Serwer portu szeregowego ma swój unikalny adres IP. Dlatego często nazywany jest serwerem. Konwerter RS485 (RS232) na Ethernet będzie potrzebny przy podłączeniu urządzeń do sieci mających podłączenie szeregowe są to m.in. kamery, skanery kodów kreskowych czy wagi.
Funkcje serwera portów szeregowych
Serwer portów szeregowych jest to urządzenie które może być rozbudowane o różne dodatkowe funkcję w zależności od potrzeb jego użytkowników. Podłączenie urządzenia do serwera portów szeregowych automatycznie wyposaża je w funkcję sieciowe z możliwością zarządzania za pomocą sieci. Standardowo serwery portów szeregowych posiadają takie funkcje jak: obsługa protokołów TCP, UDP, ARP, ICMP, DHCP, konwerter rs485 Ethernet, konwerter rs232 Ethernet, auto connect czyli automatyczne połączenie. W niektórych dziedzinach sfery przemysłowej, ale nie tylko niezbędne jest wyposażenie urządzeń w serwery portów szeregowych z możliwością bezpiecznego zaszyfrowanego przesyłu danych. Serwer portów szeregowych z funkcja bezpiecznego szyfrowania SSH, może być wykorzystywany np. w przestrzeni wojskowej.
Tryb pracy i komunikacji serwera portów szeregowych
Serwery portów szeregowych mogą pracować w różnych trybach, są to m.in tryb klient, tryb serwer czy UDP. W trybie klient serwer portów szeregowych działa jako klient TCP żądając połączenia z wcześniej zdefiniowanym adresem IP i numerem portu TCP. Ustawienie serwera portów w trybie serwer powoduje, że urządzenie pracuje w trybie pasywnym i jest bezczynne do momentu wysłania żądania klienta. Gdy otrzymuje żądanie wysyła je i otrzymuje odpowiedź. Tryb UDP umożliwia transmisję danych kilku adresów jednocześnie. W przypadku UDP nie wymaga potwierdzenia otrzymania danych i wysyła je mimo to.
Konfiguracja serwera portów szeregowych
Instalacja samego serwera portów szeregowych nie jest większym wyzwaniem, dlatego że praktycznie wszystkie tego typu urządzenia posiadają własne oprogramowanie i funkcję automatycznego łączenia się z urządzeniem. Przy wcześniejszym zainstalowaniu wirtualnego portu COM na komputerze możemy przystąpić do podłączenia i instalacji serwera portów szeregowych. Po poprawnym podłączeniu kabla Ethernet, przewodu szeregowego i zasilania można przystąpić do konfiguracji. Jak zostało zaznaczone wcześniej serwery portów szeregowych automatycznie wykrywają używany interfejs, jednak jeśli zaistnieje potrzeba indywidualnej konfiguracji można to zrobić nawet z poziomu wyszukiwarki internetowej po wcześniejszym wpisaniu adresu IP serwera w pasku wyszukiwania.
Zastosowanie serwera portów szeregowych
Serwer portów szeregowych znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność podłączenia urządzenia do sieci za pośrednictwem portów szeregowych. Najczęściej serwery portów szeregowych stosowane są w sferach przemysłowych, automotive, przemyśle medycznym, smart city czy górnictwie. W zależności od potrzeb danej branży mogą być wykorzystywane najprostsze serwery portów szeregowych takie jak np. NP301 lub bardziej złożone jak HD674-A020-2-E4V w zautomatyzowanej produkcji czy 16 portowy serwer portów szeregowych NP5100-2T-16DI, który dodatkowo wyposażony jest w zaawansowane narzędzia do zarządzania i konfiguracji.