Na co zwrócić uwagę przy wyborze switcha zarządzalnego?
Switch przemysłowy to jedno z najważniejszych urządzeń umożliwiających płynną komunikację. Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje: switch zarządzalny i switch niezarządzalny. Przełącznik sieciowy przydaje się w każdym miejscu, gdzie trzeba stworzyć sieć LAN i podłączyć urządzenia do Internetu. Switch zarządzalny znajdzie szersze zastosowanie w przestrzeni przemysłowej lub biurowej, gdzie potrzebne będzie stworzenie rozbudowanej sieci VLAN i przesyłanie informacji do wybranego narzędzia. Przed jego zakupem, warto zastanowić się nad kwestiami, które ściśle powiązane są z funkcjami jakie może pełnić switch zarządzalny, więc na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Rodzaj i miejsce montażu zarządzalnego switcha przemysłowego
Obecnie dostęp do Internetu jest potrzebny w różnych miejsca może być to niewielkie biuro, pomieszczenie techniczne czy duża hala produkcyjna z panującymi w środku np. wysokimi temperaturami. Jeśli switch zarządzalny ma być zamontowany w szafie sterowniczej wtedy warto wybrać switch na szynę DIN czyli taki, który posiada otwory montażowe umożliwiające jego montaż modułowo na wspomnianej szynie DIN. Switche bardziej rozbudowane przystosowane są do montażu w szafie RACK, są to przeważnie modele posiadające powyżej 30 portów. Do niewielkiego biura, gdzie jest konieczność stworzenia zarządzanej sieci można wybrać przełącznik sieciowy o niewielkim zakresie temperatur bez konieczności funkcji montażu na szynie DIN. Ze względu na różne temperatury panujące na halach, w biurach i innych przestrzeniach przemysłowych, trzeba zwrócić uwagę w jakiej temperaturze może pracować konkretny switch przemysłowy. Modele zarządzalnych switchy przemysłowych z szerokim zakresem temperatur pracują bez zakłóceń nawet w zakresie od -40 do +75°C. Jeśli switch ma pracować w niskich temperaturach, warto wybrać switch zewnętrzny czyli taki, który będzie przeznaczony do pracy w warunkach przemysłowych i niskich temperaturach.
Prędkość transmisji danych - przepustowość switchy zarządzalnych
Przełącznik sieciowy standardowo wyposażony jest w porty Ethernet o prędkości 10 Mbps, 100 Mbps oraz 1000 Mbps. Dlatego już przy zakupie musimy wiedzieć z jak szybkiej sieci chcemy korzystać. Generalnie switche zarządzalne nie są szybsze od switchy niezarządzalnych, jednak warto zwrócić tu uwagę na to, że przemysłowy switch zarządzalny zapewnia lepszą wydajność, co w dłuższej perspektywie zwiększa prędkość.
Ilość portów
Switch zarządzalny 4 portowy, switch 8 portowy, switch zarządzalny 24 portowy a może jeszcze większy? To ile portów w danym urządzeniu będziemy potrzebować ściśle uzależnione jest od tego do czego będzie ono wykorzystywane. Niezarządzalne switche z mniejszą ilością portów tak jak 4 portowe stosowane są wszędzie tam gdzie, nie ma konieczności podłączenia większej ilości urządzeń np. w niewielkim biurze czy pojedynczej hali, gdzie konieczne jest stworzenie sieci VLAN. Switch zarządzalny 24 portowy o większych rozmiarach, będzie odpowiedni to stworzenia obszerniejszej sieci, gdzie nie ma ograniczonego miejsca montażowego.
Switch zarządzalny z PoE czy bez?
Jeśli w Twoim projekcie liczy się bezpieczeństwo, zdalny dostęp i przede wszystkim milisekundy to switch zarządzalny PoE jest właśnie dla Ciebie. Zarządzalne switche z portami PoE zapewniają odpowiednie narzędzia i funkcje do monitorowania sieci, nadają priorytet w przesyle danych, nierzadko posiadają niezależne obwody zasilania, pozwalające na pracę urządzenia nawet w przypadku awarii lub mogą wyłączyć zdalnie wybrane urządzenie. Najbardziej znane są dwa typy zasilania PoE jest to standard 802.3af PoE i 802.3at PoE+ (48V). Jeden i drugi rodzaj wykorzystuje dwuparowe zasilanie Power over Ethernet z tym, że typ pierwszy zasila z maksymalną mocą 15,4W na port, a typ 2 maksymalnie 30W na port. Wraz z rozwojem technologii wprowadzono jeszcze dwa dodatkowe typy zasilania PoE. Typ 3 802.3bt „4PPoE” i typ 4 802.3bt „4PPoE”. Przy zastosowaniu 3 typu zasilania PoE maksymalna moc dostarczająca przez urządzenie zasilającę wynosi 60W, natomiast dla typu 4 wynosi ona 100W. W zależności od tego jakie zasilanie na dany port będziemy potrzebować musimy wybrać switch zarządzalny wyposażony w porty PoE o odpowiednim typie zasilania. Switche zarządzalne PoE najlepiej stosować w dużych środowiskach przemysłowych, gdzie podstawą jest szybki przepływ danych bez konieczności stosowania innych elementów zasilania.
Switch zarządzalny i jego dodatkowe funkcje
Modele switchy zarządzalnych wyposażone są w rożne funkcję pozwalające na wydajne zarządzanie siecią. Obsługują protokół LACP, dzięki któremu są w stanie w trakcie dużego ruchu i obciążenia sieci efektywnie dystrybuować dane i zwiększyć ich przepustowość. Natomiast RSTP przy obciążaniu skraca przestoje i proponuje alternatywne ścieżki transmisji danych. Dzięki funkcji ACL zarządzalny switch zapewnia również bezpieczeństwo sieci przed nieoczekiwanymi atakami. ACL blokuje nieautoryzowany dostęp i w ten sposób chroni dane i działania sieci. Ze względu na różne funkcje jakie posiadają switche zarządzalne są droższym rozwiązaniem od zwykłych switchy niezarządzalnych. Jednak są one urządzeniami pozwalającymi na wiele więcej i zapewniające bezpieczeństwo sieci, dlatego jeśli chcesz stworzyć bezpieczną sieć z możliwością zarządzania słusznym wyborem jest switch zarządzalny.