Zastosowanie i charakterystyka serwerów portów
Czym są serwery portów szeregowych?
Serwery portów szeregowych to zarządzalne konwertery RS-232, RS-422 lub RS-485 na Ethernet, które pozwalają podłączyć urządzenia z komunikacją szeregową do sieci LAN oraz Internetu. Serwery portów pozwalają na zdalny dostęp do dowolnego urządzenia wykorzystującego do komunikacji port szeregowy poprzez wewnętrzną sieć LAN lub przy odpowiedniej konfiguracji również przez sieć Internet.
Do poprawnego działania serwera od strony portu RS-232 i RS-485 należy skonfigurować parametry komunikacji portu szeregowego takie jak prędkość transmisji, data bity, stop bity, parzystość i konfiguracja ustawień serwera TCP przypisanego do danego portu, natomiast od strony komputera mamy do skonfigurowania aplikację działającą jako klient TCP lub dostarczone przez producenta oprogramowanie VCOM, które tworzy na komputerze wirtualny port COM, powodujący że nasz komputer widzi komunikację z urządzeniem podpiętym do serwera w taki sposób, jakby były one fizycznie połączone ze sobą przewodem RS-232 lub RS-485.
Typy i charakterystyka serwerów portów szeregowych
Serwery portów szeregowych dzielą się na kilka kategorii w zależności od ilości i typu interfejsów komunikacyjnych jakie wspierają. Klasyczne serwery portów szeregowych posiadają do 16 portów RS-232 lub RS-485 i jeden port Ethernetowy. Drugą grupą serwerów jest serwer wykorzystujący porty szeregowe oraz dwa porty Ethernetowe. Kolejną kategorią są serwery portów, które do komunikacji TCP oprócz portu Ethernetowego posiadają również port światłowodowy. Ostatnią kategorią serwerów są konwertery, które do komunikacji wykorzystują bezprzewodową sieć komórkową lub Wi-Fi.
Serwery portów szeregowych dostępne w naszej ofercie charakteryzuje szeroki zakres temperatur pracy od -40° do 85°C, przemysłowy zakres zasilania 9~48VDC, który pozwala wykorzystać je również na obiektach z zasilaniem telekomunikacyjnym 48VDC oraz odporność na wibracje, uderzenia i wyładowania elektromagnetyczne. W połączeniu z bardzo długim, średnim bezawaryjnym czasem pracy (MTBF: 20 lat) i pięcioletnią gwarancją, łatwo można przyporządkować nasze produkty do kategorii rugged industrial, czyli najwyższej klasy serwerów portów, dedykowanych do najbardziej niezawodnych systemów przemysłowych takich jak lotniska, szpitale, fabryki czy miejsca użyteczności publicznej gdzie niezawodność systemów bezpieczeństwa odgrywa kluczową rolę.
Przykładowe miejsca zastosowania
W zależności od warunków pracy, interfejsu i urządzeń, z którymi serwer portów szeregowych ma potencjalnie pracować wybrać możemy kilka różnych modeli urządzeń.
W klasycznym przykładzie, gdzie do podłączenia po stronie portu szeregowego mamy tylko jedno urządzenie z RS-232 lub RS-485 jak np. waga przemysłowa, czy centralka bezpieczeństwa (dla firm security), najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie podstawowego serwera portów NP301 z jednym uniwersalnym portem szeregowym RS-232/422/485 i jednym portem Ethernet pozwalającym na wpięcie wagi do sieci LAN lub wpięcie centralki alarmowej do sieci internet, pozwalając później na komunikację centrali głównej z centralą alarmową u klienta.
Drugim przykładem jest wykorzystanie serwera portów wykorzystującego do komunikacji TCP interfejs światłowodowy. Częstym zastosowaniem dla takich konwerterów jest komunikacja przy sterowaniu znakami zmiennej treści i światłami drogowymi. Ze względu na specyficzną strukturę komunikacyjną przy projektach w infrastrukturze drogowej, wykorzystanie serwera IES615-2F-2D(RS-232), który dodatkowo posiada dwa porty światłowodowe, pozwalające m.in. na pracę w topologii pierścienia (ring topology), może się okazać najlepszym rozwiązaniem.
Kolejnym przykładem może być wpięcie kilku liczników pomiarowych do dowolnej sieci LAN/WAN. W przypadku gdy mamy w liczniku do czynienia z interfejsem RS-232, będziemy musieli wybrać serwer z więcej niż jednym portem RS-232, np. NP304-4D(RS-232). Jeśli mamy natomiast liczniki z portem RS-485, w zależności od umiejscowienia liczników należy się zastanowić nad połączeniem w strukturze point-to-point (punkt-punkt) lub nad szeregowym podłączeniem liczników.
Naszym ostatnim przykładem będzie serwer portów szeregowych podłączony w miejscu, do którego nie mamy możliwości poprowadzenia kabla w postaci światłowodu lub sieci LAN, gdzie możemy się zdecydować na serwer portów korzystający z sieci komórkowej. Przykładem takiego serwera będzie IRT5300-AW-5T2D, który posiada 5 portów LAN, 2 porty szeregowe, 2 moduły do sieci LTE oraz wbudowane WiFi.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Państwu w wyborze serwera portów odpowiedniego do Państwa projektu. Jeśli nadaj mają Państwo jednak wątpliwości, zapraszamy do konsultacji z naszym działem handlowym.
SPRAWDŹ OFERTĘ WSZYSTKICH SERWERÓW PORTÓW |
Masz pytania lub wątpliwości? Zadzwoń!
Jeśli masz dodatkowe pytania, potrzebujesz więcej informacji lub szukasz innego rozwiązania, skontaktuj się z nami pod numerem (58) 380-36-44 lub napisz wiadomość na sklep@consteel-electronics.com. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.
Do współpracy zapraszamy producentów, projektantów, integratorów, instalatorów oraz dystrybutorów i hurtowników z branży CCTV, elektroniki oraz automatyki przemysłowej, dla każdego z Państwa mamy do zaoferowania zróżnicowane, indywidualne, atrakcyjne warunki handlowo-biznesowe.
Powrót do artykułów technicznych