Switch EN50155 (kolejowy) - czym jest, gdzie stosujemy?
Norma EN50155 dotyczy przemysłowych aplikacji kolejowych, gdzie wymagana jest niezawodność urządzeń w ekstremalnych warunkach. Przełączniki spełniające tę normę są stosowane w systemach zarządzania pociągami, monitoringowych systemach CCTV oraz w sieciach danych i komunikacyjnych w pojazdach kolejowych. Norma ta zapewnia, że urządzenia są odporne na wibracje, wstrząsy, zmienne warunki temperaturowe i elektromagnetyczne, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa i niezawodności systemów kolejowych.
Switche EN50155 dostępne w naszej ofercie to nawet 5 lat gwarancji i MTBF (średni czas bezawaryjnej pracy) na poziomie 20 lat. Przykłady ich zastosowań obejmują:
- Kolej i transport szynowy: Switche są montowane w pociągach, tramwajach i metrze do zarządzania sieciami komunikacyjnymi, systemami monitorowania oraz dla zapewnienia bezpiecznej i niezawodnej transmisji danych.
- Transport drogowy: Są używane w autobusach, pojazdach komunalnych i samochodach ciężarowych do monitorowania i zarządzania systemami informacyjnymi, komunikacyjnymi oraz systemami zarządzania ruchem.
- Transport morski: Znajdują zastosowanie na statkach i platformach morskich do zapewnienia komunikacji między różnymi systemami pokładowymi, monitorowania środowiska oraz zarządzania energią.
- Transport lotniczy: W samolotach i lotniskowych pojazdach naziemnych służą do zapewnienia komunikacji wewnętrznej oraz zarządzania systemami bezpieczeństwa i nawigacyjnymi.
Switch kolejowy - funkcje, interfejsy i dodatki
Switche kolejowe występują w wersji zarządzalnej i niezarządzalnej (plug&play) i posiadają od 5 do 16 portów Ethernet ze złączami M12 (o różnych kodowaniach: A, B, D, X, Y - do wyboru na etapie produkcji) i prędkości transmisji 100 Mb/s lub 1000 Mb/s. Porty Ethernetowe switcha mogą być wyposażone w funkcję Power over Ethernet (POE standard 802.3af i 802.3at), dzięki czemu bez problemu zasilimy nim kamery IP i inne urządzenia typu PD. Obudowy najlepszych switchów kolejowych wykonane są z metalu i mają klasę szczelności IP67 (wodoszczelność i pyłoszczelność).
Switch kolejowy często wyposażony jest w dodatkowe porty światłowodowe o prędkości 100 Mb/s lub 1000 Mb/s, które są zabudowane już na etapie produkcji. Aby odpowiednio dobrać switch do światłowodu należy zwrócić szczególną uwagę na typ szlifowania złącz światłowodowych oraz typ światłowodu (jednomodowy lub wielomodowy).
Switch EN50155 najczęściej będzie wyposażony w transportowy, szeroki zakres zasilania 12-48VDC lub zasilanie 230VAC i szeroki zakres temperatur pracy od -40°C do 75°C. Pozwala to na montaż switchów EN50155 w bardzo wymagających warunkach i pojazdach narażonych na mróz lub bardzo wysokie temperatury. Dodatkowym atutem przy zasilaniu będzie zasilanie redundantne, które gwarantuje większą niezawodność systemu. Niektóre switche przemysłowe są również wyposażone w przekaźnik alarmujący o awarii urządzenia.
Wybierz kolejowy switch EN50155, który Cię interesuje i zapoznaj się ze szczegółowym opisem produktu. W przypadku wątpliwości i pytań skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo, a nasi doradcy pomogą Ci wybrać urządzenie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.