Jak działa protokół LoRaWAN?
LoRaWAN to innowacyjny protokół, który dzięki modułom komunikacyjnym tworzy długodystansową i bardzo oszczędną sieć. Urządzenia korzystające z protokołu LoRaWAN charakteryzuje praca o bardzo niskim zużyciu energii co pozwala na długie i nieprzerwane wysyłanie sygnału. W zależności od potrzeb urządzenia z LoRaWAN dopasowują moc nadajnika i szybkość transmisji danych do aktualnych warunków propagacyjnych. Niewątpliwą zaletą korzystania z komunikacji opierającej się na protokole LoRaWAN jest również sam jej zasięg. W odróżnieniu od Bluetooth czy WiFi, zasięg sieci LoRaWAN dociera na kilkanaście do kilkudziesięciu kilometrów. Przeważnie w terenie zabudowanym jest to 5 km, a w niezabudowanym 15 km.
Transmisja na częstotliwościach radiowych protokołów LoRaWAN
Aby sprawnie się komunikować protokół LoRaWAN, korzysta z wolnych częstotliwości radiowych. W przypadku Europy jest to 868 MHz. Dystans transmisji danych i niski pobór energii sprawia, że urządzenia korzystające z protokołu LoRaWAN przodują w grupie IoT. Sama sieć LoRaWAN działa na strukturze układu gwiazdy. Element centralny połączony jest z bramkami. Na jedną bramkę może przypaść do 15000 urządzeń końcowych, ale z rozwojem protokołu ma być możliwe potrojenie tej liczby. LoRaWAN to na chwile obecną jedno z najlepszych rozwiązań komunikacyjnych dla niskoprzepustowej transmisji danych IoT.
Top produktów działających z protokołem LoRaWAN
Urządzenia działające w oparciu o protokół LoRaWAN zyskują coraz większą popularność i wychodzą z przestrzeni ściśle przemysłowych do przestrzeni użytkowych. Swoją popularność zyskują dzięki wcześniej wspomnianej transmisji danych za pomocą wolnych częstotliwość radiowych. Obecnie największą popularność zyskują inteligentne czujniki, tablety czy bramki micro o jakości przemysłowej.
Tablet do sali konferencyjnej TEMPO Inteligentny czujnik PIR Przemysłowa bramka Micro