Czym jest system zarządzania budynkami? Korzyści BMS
Obecnie jednym z najważniejszych wyzwań właścicieli nieruchomości biurowych czy wielorodzinnych jest efektywne codzienne zarządzanie budynkiem i jego systemami. W przypadku właścicieli czy korporacji posiadających kilkanaście nieruchomości w różnych lokalizacjach pojawią się dodatkowe problemy logistyczne, które najczęściej prowadzą do nieefektywnego zarządzania, wzrostów kosztów operacyjnych oraz braku elastyczności i rozwiązań korzystających z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych.
Patrząc na systemy, które mają największy wpływ na budżet zarządzania budynkiem i obciążenie prac administracyjnych to HVAC, oświetlenie, konserwacja i kontrola dostępu znajdują się na szczycie listy. Dzięki prężnie rozwijającemu się rynkowi z branży IoT, przedsiębiorstwa mają teraz możliwość korzystania z usług zewnętrznych dostawców i integracji, tak aby uzyskać najlepsze funkcje i najbardziej zaawansowaną dostępną technologię. Z odpowiednimi narzędziami technologicznymi na miejscu, zintegrowane oprogramowanie do zarządzania budynkiem może odciążyć zarządzanie rozbieżnymi systemami i utorować drogę do inteligentniejszych, przyszłościowych budynków. A co najważniejsze ułatwić znacząco zarządzanie poszczególnymi systemami i docelowo zmniejszyć koszty stałe związane z zarządzaniem i administracją budynku.
Czym jest zintegrowane zarządzanie budynkiem BMS?
Zintegrowany system zarządzania budynkiem (BMS) wykorzystuje połączenie technologii, automatyzacji, usprawnienia i konsolidacji operacji oraz procedur w celu stworzenia inteligentnego budynku. Kompleksowe rozwiązanie BMS umożliwia administratorom dostęp do wszystkich systemów budynku i proaktywne zarządzanie nimi za pomocą jednego interfejsu, a nie odrębnych kont i platform.
Od momentu pojawienia się w latach 70-tych systemy zarządzania budynkiem (Building Management System lub BMS) zyskały popularność zarówno w budynkach publicznych (szpitale, uniwersytety, lotniska itp.), jak i w budynkach prywatnych (biura, fabryki, hotele, infrastruktura). Znany również jako system automatyki budynkowej, BMS to systemy komputerowe, które sterują i automatyzują mechaniczne, elektryczne i technologiczne elementy budynków, takie jak klimatyzacja, oświetlenie, systemy nagłośnieniowe, zaopatrzenie, windy, monitoring, systemy przeciwpożarowe itp.
System BMS składa się z dwóch elementów:
- Hardware: na przykład czujniki, centra zarządzania, konsole sterujące itp.
- Software: programy komputerowe, które wykorzystują protokoły takie jak C-Bus, Dali, Modbus itp.
Podobnie jak w przypadku automatyki domowej, w sektorze systemów BMS rozwiązania zamknięte, dostarczające cały sprzęt i oprogramowanie (dostarczane przez producentów takich jak Johnson Controls, Schneider, Siemens, Honeywell itp.) współistnieją z rozwiązaniami otwartymi, tworzonymi przez interoperacyjne elementy sprzętowe i programowe, oparte na otwartych standardach, takich jak TCP-IP, Ethernet itp.
Różnica polega na tym, że rozwiązania zamknięte współpracują tylko z komponentami jednej firmy, natomiast rozwiązania otwarte pozwalają na łączenie komponentów kilku producentów (o ile są kompatybilne).
Dzięki wspólnemu oglądowi wszystkich systemów zintegrowany system BMS może również zapewnić potężną bazę danych, które po analizie i wprowadzeniu pewnych zmian mogą pomóc firmom ograniczyć niepotrzebne koszty, zmniejszyć obciążenia administracyjne i informatyczne.
Dlaczego warto wprowadzić rozwiązania automatyki budynkowej BMS?
Jest wiele zalet dlaczego warto zmienić budynek w inteligentny i zarządzany przez systemy BMS. Nie tylko nowe budynki mogą być inteligentne, właśnie dzięki rozwiązaniom otwartym można komunikować ze sobą, starsze systemy i unowocześniać te już istniejące. Wprowadzając rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej zyskujemy bardzo wiele, ale przede wszystkim możemy:
- zaoszczędzić pieniądze związane z eksploatacją budynków
- kontrolować zużycie energii
- zapewnić właścicielom odpowiednie środowisko
- zapewnić zrównoważony rozwój budynku
- zintegrować wszystkie usługi budowlane
- spełnić obowiązki wynikające z odpowiedzialności społecznej i korporacyjnej
Jakie korzyści oferuje system BMS?
Niezależnie od wybranego rozwiązania otwartego czy zamkniętego, system BMS oferuje różne korzyści, dla, których warto zainwestować w modernizację czy też stworzenie całkiem nowych systemów. Automatyka budynkowa BMS przede wszystkim:
- umożliwia scentralizowaną kontrolę i nadzór nad wszystkimi elementami budynku
- ułatwia szybkie wykrywanie zdarzeń w celu przeprowadzenia konserwacji zapobiegawczej
- automatyzacja zadań nadzorczych zwiększa wydajność pracowników
- usprawnienie zarządzania zwiększa komfort i bezpieczeństwo użytkowników budynku
Połączenie rozwiązań BMS z nowymi technologiami, takimi jak Big Data, uczenie maszynowe czy sztuczna inteligencja, pozwala na to, by budynek był nie tylko łatwiejszy w utrzymaniu, ale by sam zarządzał zgodnie z parametrami zdefiniowanymi przez jego zarządców i alarmował ich tylko wtedy, gdy wystąpi incydent lub trzeba podjąć ważną decyzję dotyczącą zarządzania nieruchomością.
Korzyści te są dostępne nie tylko dla nowo powstających budynków: przy stosunkowo niewielkich nakładach inwestycyjnych możliwe jest zmodernizowanie istniejącej nieruchomości poprzez system BMS w celu przekształcenia jej w inteligentny budynek. Dzięki szerokiej dostępności m.in. przemysłowych konwerterów mamy możliwość połączenia i skomunikowania dwóch osobnych magistrali, bez konieczności wymiany całych systemów. Jednak nie tylko, obecnie na rynku mamy wachlarz urządzeń różnego rodzaju marek specjalizujących się w rozwiązaniach dla automatyki budynkowej, dlatego bez większych problemów można wprowadzać modernizacje i jeszcze lepiej i wydajniej zarządzać budynkami.