Co powoduje większe zainteresowanie systemami bezpieczeństwa?
Automatyka przemysłowa stawia na systemy bezpieczeństwa
Automatyka przemysłowa to prężnie zmieniający się dział techniki. Integratorzy systemów obecnie obserwują znaczne zmiany w zrozumieniu przez ich klientów bezpieczeństwa maszyn i potrzeby zapewnienia bezpiecznych systemów. Zwiększyła się ilość zapytań dotyczących bezpieczeństwa. Coraz częściej bezpieczeństwo funkcjonalne dodawane jest na pierwszym miejscu do specyfikacji sterowania. W przeszłości wielu klientów postrzegało ocenę bezpieczeństwa funkcjonalnego i ryzyka jako tylko dodatkowe koszty projektu, które w dodatku obciążały znacznie budżet projektu. Zgadza się, że oceny ryzyka mogą być czasochłonne, sprzęt bezpieczeństwa może zwiększyć koszty, a proces projektowania może być powolny. Wszystkie te zastrzeżenia mogą być prawdziwe, ale obecnie zauważalna jest pozytywna zmiana na rynku, która spowodowana jest potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa, ale wynika to również z dostępności funkcjonalnego sprzętu zabezpieczającego oraz narzędzi do projektowania i integracji systemów. Istnieje wiele opcji i funkcji, które pozwalają rozwiązać wszystko, co jest potrzebne.
Zrozum posiadany system i wprowadź odpowiednie systemy i normy bezpieczeństwa
Pierwszym krokiem jest zrozumienie posiadanego systemu i wymagań bezpieczeństwa związanych z tego typu systemem. Niektóre systemy mają specyficzne wymagania (na przykład roboty), podczas gdy inne systemy podlegają bardziej ogólnym wymaganiom. Wiedza o normach, do których należy się odnieść, może być wyzwaniem, ale staje się coraz prostsza wraz ze wzrostem ogólnej wiedzy na temat bezpieczeństwa. Współpraca z integratorem systemów bezpieczeństwa lub inżynierem funkcjonalnym z certyfikatem bezpieczeństwa może pomóc w ustaleniu wymagań i odpowiednich norm bezpieczeństwa. Po zrozumieniu wymagań można zdefiniować podejście do oceny ryzyka, aby zapewnić, że wszystkie zagrożenia zostaną zidentyfikowane, ocenione i odpowiednio złagodzone. Uwzględnienie tej oceny ryzyka na wczesnym etapie procesu projektowania pozwala na najskuteczniejsze złagodzenie (lub wyeliminowanie) tych zagrożeń przy minimalnym wpływie na cały projekt. Dzięki najnowszym technologiom projektowanie sterowania bezpieczeństwa stało się znacznie łatwiejsze, a technologie te są bardzo dobrze zintegrowane ze standardowymi sterowania. We/Wy bezpieczeństwa są rozproszone i zintegrowane bezpośrednio wraz z We/Wy niezwiązanymi z bezpieczeństwem. Większość konfiguratorów sterujących pozwala projektantowi na łatwy wybór we/wy elementów zarówno bezpieczeństwa, jak i innych, zgodnie z potrzebami.
Celem każdego systemu kontroli bezpieczeństwa jest ochrona operatorów przed uszkodzeniami systemu
Ocena ryzyka powinna określać funkcje bezpieczeństwa wymagane dla systemu. Wiele z tych funkcji stanowi obecnie podstawową część pakietu programistycznego oprogramowania systemu sterowania. Solvery logiczne obsługujące bezpieczeństwo (tj. przekaźniki, sterowniki PLC, roboty) zawierają predefiniowane funkcje, które można łatwo skonfigurować w celu spełnienia wymagań. Skraca to czas tworzenia oprogramowania, zapewnia spójny program (redukuje błędy) oraz ułatwia walidację i weryfikację. Celem każdego systemu kontroli bezpieczeństwa jest ochrona operatorów przed uszkodzeniami systemu. Zaletą dzisiejszych sterowników jest to, że wszystkie robią to bardzo dobrze, ale ponieważ można je zintegrować na tak systemowym poziomie, tworzy to projekt, który jest bardzo dobrze zaprojektowany i łatwiejszy w obsłudze i utrzymaniu.
Źródło: Plant Services
Jeśli zainteresował cię temat bezpieczeństwa maszyn i chcesz dowiedzieć się więcej jakie urządzenia przemysłowe mogą podnieść poziom bezpieczeństwa procesów w twojej branży, zapoznaj się bezpośrednio z urządzeniami, które znajdziesz TUTAJ. Oprócz włączników i wyłączników bezpieczeństwa znajdziesz tam lasery i skanery bezpieczeństwa oraz całą gamę przekaźników. wszystkie urządzenia posiadają odpowiednie certyfikaty potwierdzające ich możliwość pracy w warunkach ściśle przemysłowych.