Czym jest konwerter protokołów w sieci?
Czym jest konwerter protokołów w sieci?
W sieci konwerter protokołów to program lub urządzenie, które konwertuje jeden protokół na inny, umożliwiając współzależność między systemami lub urządzeniami, które używają różnych protokołów. Zasadniczo protokoły komunikacyjne to zasady określające sposób przetwarzania i przesyłania danych przechodzących przez system. Jeśli dwa lub więcej systemów bądź urządzeń nie korzysta z tego samego protokołu, to nie mogą się one wzajemnie zrozumieć (komunikować); dlatego w tej sytuacji potrzebny jest konwerter protokołów. Mówiąc prościej, konwerter protokołów konwertuje protokół na inny, aby umożliwić systemom osiągnięcie kompatybilności.
Protokołami są oprogramowania instalowane w routerach, które przesyłają polecenia z jednego systemu do drugiego. Proces ten obejmuje konwersję danych, poleceń, ich kodowanie, demonstrację i dołączanie w celu dokonania ich transformacji. Istnieje cały szereg protokołów używanych w wielu dziedzinach sieci, które obejmują synchronizację zdarzeń i czasu, konwersję komunikatów danych, główne komunikaty tłumaczenia protokołów obejmujące polecenia, AMR, automatyzację, media, transmisję i dystrybucję, wytwarzanie energii, ropy i gazu oraz aplikacje do zdalnego monitorowania. Konwerter protokołów działa poprzez wykorzystanie wewnętrznego protokołu głównego do komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi. Następnie zebrane dane są wykorzystywane do aktualizacji wewnętrznej bazy danych konwertera. Na rynku dostępnych jest wiele fizycznych nośników wykorzystywanych do komunikacji w protokołach X i Y, w tym między innymi Ethernet, RS-232 i RS-485.
Typy konwerterów protokołów:
Zasadniczo w sieciach stosowane są dwa rodzaje konwerterów protokołów. Należą do nich:
- Konwertery protokołów programowych
- Konwertery protokołów sprzętowych
Wybór konwertera protokołów:
Wybierając konwerter protokołów, ważne jest, aby wybrać konwerter, który najlepiej pasuje do konfiguracji systemu komunikacji i aplikacji. Oto trzy czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze konwertera protokołów:
- Całkowita liczba złączy: Niektóre konwertery protokołów mają tylko pojedyncze porty, podczas gdy inne mają nawet 32 złącza, w tym wiele portów szeregowych.
- Protokół komunikacji: Konwerter protokołów musi obsługiwać protokoły używane w sieci, niezależnie od tego, czy jest to Ethernet, RS-232, RS-422 czy RS-485.
- Szybkość przesyłania sygnałów: Wybrany konwerter protokołów musi mieć możliwie największą przepustowość, aby zapewnić maksymalną skuteczność przy przesyłaniu danych.
Zastosowania konwertera protokołów:
Zastosowania konwertera protokołów różnią się w zależności od branży. Ze względu na specyfikę protokołów, może to być zarówno konwerter programowalny, jak i sprzętowy. Niektóre z głównych zastosowań konwertera protokołów obejmują automatyzację budynków, aplikacje automatyzacji pojazdów, automatyczny odczyt liczników, automatyzację procesów, automatyzację przemysłową i automatyzację podstacji. W sytuacjach, w których sygnał z systemu lub urządzenia nie jest w stanie komunikować się z protokołami używanymi przez sieć lub system zarządzania budynkiem, najlepiej wykorzystać konwerter protokołów. Konwerter protokołów może odebrać maksymalnie 1024 wejścia w 32 modułach, co pozwala na elastyczną integrację z wieloma systemami alarmowymi i zarządzającymi przy użyciu jednego urządzenia. Z drugiej strony, konwertery protokołów są używane z konwerterami mediów światłowodowych, multipleksami PDH, kartami sieciowymi PCI Express, sprzętem DWDM, CWDM i switchami.
Teraz gdy wiesz dlaczego konwerter protokołów odgrywają dość istotną rolę w aplikacjach telekomunikacyjnych i sieciowych, zajrzyj do naszego sklepu i wybierz odpowiednie dla siebie urządzenie.