Czym jest protokół wireless M-Bus?
Czym jest protokół wireless M-Bus? (bezprzewodowy M-Bus, PN-EN 13757)
Standard wireless M-bus jest odpowiedzią na rosnące wymagania rynku zdalnego odczytu liczników zużycia mediów takich jak liczniki energii, gazu, wody czy ogrzewania. Komunikacja między systemem nadrzędnym (master) a licznikami (slave) odbywa się bezprzewodowo w pasmach 169MHz, 433MHz i 868MHz. Szczegółowy opis protokołu i warstwy fizycznej znajduje się w normie europejskiej PN-EN 13757 "Systemy komunikacji dla przyrządów pomiarowych" (Communication system for meters and remote reading of meters).
Tryby pracy wireless M-Bus, specyfikacja OMS
Ogólnie przyjętym standardem dla wszystkich liczników korzystających z wireless M-Bus jest specyfikacja OMS, która unifikuje parsowanie danych z liczników. W zależności od częstotliwości pracy dostępne są różne tryby komunikacji:
- N1, N2 dla 169MHz
- C1, C2, S1, S2 i T1, T2 dla 433MHz i 868MHz
Tryby komunikacji dzielą się na komunikację:
- jednokierunkową: N1, C1, S1, T1, gdzie dane z licznika mogą być tylko czytane
- komunikację dwukierunkową: N2, C2, S2, T2, gdzie dane mogą być również wysyłane do licznika.
Każdy licznik powinien mieć w swojej dokumentacji opisany tryb transmisji, który obsługuje. To właśnie na tej podstawie należy dobierać koncentratory danych i gatewaye, które będą miały za zadanie odczyt danych z liczników.
Jednokierunkowa komunikacja polega na cyklicznym wybudzeniu licznika z trybu uśpienia i emisji danych niezależnie od tego, czy w zasięgu jest jakiś odbiorca.
Dwukierunkowa komunikacja poza emisją danych, zaraz po wysłaniu danych pozostawia licznik w wybudzeniu oczekując na odpowiedź. Jeśli w tym czasie licznik dostanie odpowiedź, otwiera łącze komunikacyjne między licznikiem a koncentratorem.
Odległość transmisji radiowej
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, maksymalna moc nadajników na różnych częstotliwościach radiowych może się od siebie różnić. W praktyce w większości przypadków korzysta się z darmowych pasm ISM, które są nielicencjonowane. Na chwilę obecną, polskie darmowe pasma ISM dla Wireless M-Bus to zakres 433MHz oraz 868MHz. Z technicznego punktu widzenia, biorąc pod uwagę pasma nielicencjonowane i obecne przepisy dotyczące maksymalnej mocy nadajnika (10mW w zakresie 433MHz i 25mW w zakresie 868MHz), najdalszą odległość transmisji można uzyskać w paśmie 868MHz.
Zabezpieczenia wireless M-Bus
Ponieważ w koncepcji bezprzewodowego M-Busa to licznik inicjuje komunikację emitując dane w przestrzeń, niezbędne jest zabezpieczenie wysyłanych danych metodą AES, czyli 128 bitowym kluczem szyfrującym.
Zastosowanie wireless M-Bus
Dzięki schematowi, w którym to liczniki inicjują komunikację, możliwe jest zoptymalizowanie zużycia energii i wykorzystanie liczników wyposażonych w zasilanie bateryjne, które w zależności od aplikacji pozwala na pracę na jednej baterii nawet do 20 lat bez jej wymiany.
Dodatkowym atutem jest sama komunikacja bezprzewodowa. Brak potrzeby ciągnięcia przewodowej magistrali pozwala na montaż liczników w trudno dostępnych miejscach takich jak na przykład studzienki kanalizacyjne. Ponadto wireless M-Bus to idealne rozwiązanie dla dużej ilości liczników rozproszonych w topologii gwiazdy, których nie da się połączyć jedną magistralą przewodową.
Nasze produkty, wsparcie OMS, tryby pracy- Konwertery wireless M-Bus w ofercie CONSTEEL Electronics
Wszystkie konwertery wireless M-Bus z naszej oferty wspierają specyfikację OMS, co oznacza, że są kompatybilne z praktycznie wszystkimi obecnie dostępnymi licznikami wireless M-Bus. Konwertery wspierają tryby pracy C, S, T oraz N i działają jako M-Bus master, pozwalając na odczyt danych z bezprzewodowych liczników. Przy wyborze konwertera należy kierować się danymi technicznymi licznika, przede wszystkim jego częstotliwością radiową oraz trybem pracy.
Każdy konwerter może odczytywać dane z maksymalnie 32 liczników wireless M-Bus i udostępniać je dalej w jednym z poniższych protokołów komunikacyjnych:
Dzięki wbudowanemu skanerowi SCAN&DECODE, konfiguracja konwerterów odbywa się w sposób prosty i szybki. Konwerter automatycznie skanuje okolicę w poszukiwaniu transmitujących liczników, wykrywa wszystkie zmienne, ich typ oraz wielkość i automatycznie tworzy tablicę zmiennych.
Wzmacniacze sygnału wireless M-Bus (repeatery M-Bus wireless)
W ofercie posiadamy również wzmacniacze sygnału dla liczników wyposażonych w wireless M-Bus, które pozwalają na wydłużenie odległości komunikacji i zwiększenie siły sygnału w przypadku problematycznych obiektów. Wzmacniacze sygnału działają w trybach S1 i T1 oraz paśmie 868Mhz.