IES2312-8GT2GS2HS-2P48 - 12-Port Gigabit Unmanaged Industrial Ethernet
IES2312-8GT2GS2HS-2P48 is 12-Port Gigabit Unmanaged Industrial Ethernet, cert CE/FCC/ROHS.
6 years warranty 5-10 days
  • Stock: 5-10 days
  • Brand: 3onedata
  • Model: IES2312-8GT2GS2HS-2P48
Available Options
A proven choice for industrial installations.
Ask for compatibility and model selection.
Additional discounts for registered customers.
Full design package: User manual, CE declaration, CAD, PDF, certificates and test reports
  • Device User Manual
  • CE Declaration of Conformity (EU Declaration of Conformity)
  • Mechanical DrawingsCAD (STEP/DWG) or high-quality PDF
  • Additional Certificates and Test Reports (if available for the model)
Request a package: User manual, CE declaration, CAD, PDF, certificates, test reports
12-Port Gigabit Unmanaged Industrial Ethernet Switch
Features:
  • Support 2 2.5G SFP slots, 2 Gigabit SFP slots and 8 Gigabit copper ports
  • Support storm suppression, which can suppress broadcast packets and prevent network paralysis
  • Support Energy Efficient Ethernet which can reduce device power consumption
  • Support dual power redundancy, input voltage 12~48VDC
  • Support -40~75℃ wide operating temperature range
Specification:
Standard & Protocol
  • IEEE 802.3 for 10Base-T
  • IEEE 802.3u for 100Base-TX
  • IEEE 802.3ab for 1000Base-T
  • IEEE 802.3z for 1000Base-X
  • IEEE 802.3az for EEE
  • IEEE 802.3x for Flow Control
Interface
  • Gigabit SFP Slot: 100/1000Base-X self-adaption, SFP slot
  • 2.5G SFP Slot: 100/1000/2.5GBase-X self-adaption, SFP slotConsole port: reserved
  • Alarm port: 6-pin 5.08mm pitch terminal blocks, including 2-pin alarm terminal blocks, support 1 relay alarm output, current carrying capacity is 1A@30VDC or 0.3A@125VAC
Indicator
  • Running Indicator, Alarm Indicator, Power Supply Indicator, Interface Indicator
Switch Property
  • Transmission mode: store and forward
  • MAC address: 8K
  • Packet buffer size: 4Mbit
  • Backplane bandwidth: 30G
  • Switch time delay: <10μs
Power Supply
  • Voltage range: 12~48VDC
  • Connection method: 6- Pin 5.08mm pitch terminal blocks (includes 4-pin power supply)
  • Power supply quantity: dual power supply redundancy backup
  • Connection protection: non-polarity
  • Overcurrent protection: 3A
Power Consumption
  • No-load: 5.76W@48VDC
  • Full-load: 12W@48VDC
Working Environment
  • Operating temperature: -40~75℃
  • Storage temperature: -40~85℃
  • Relative humidity: 5%~95%(no condensation)
Physical Characteristic
  • Housing: IP40 protection, metal
  • Installation: DIN-Rail or wall mounting
  • Dimension (W x H x D): 53mm×138mm×110mm
Industrial Standard
  • IEC 61000-4-2 (ESD, electrostatic discharge), Level 3
  • IEC 61000-4-4 (EFT, electrical fast transient pulses), Level 3
  • IEC 61000-4-5 (Surge), Level 3
  • Shock: IEC 60068-2-27
  • Free fall: IEC 60068-2-32
  • Vibration: IEC 60068-2-6
Warranty: 5 years
Certificates: CE, FCC, RoHS
General technical parameters
Ethernet8x 10/100/1000BaseT(X)
Industrial grade
CasingMetal
IP ratingIP40
Operating temperature-40°C to 75°C
Input voltage12~48VDC (redundant)