INBACMEB1200000 – M-Bus to BACnet IP/MSTP Gateway for 3 000 Points & 120 Devices
5-7 days
  • Stock: 5-7 days
  • Model: INBACMEB1200000
A proven choice for industrial installations.
Ask for compatibility and model selection.
Additional discounts for registered customers.
Full design package: User manual, CE declaration, CAD, PDF, certificates and test reports
  • Device User Manual
  • CE Declaration of Conformity (EU Declaration of Conformity)
  • Mechanical DrawingsCAD (STEP/DWG) or high-quality PDF
  • Additional Certificates and Test Reports (if available for the model)
Request a package: User manual, CE declaration, CAD, PDF, certificates, test reports
M-Bus to BACnet Gateway for up to 3 000 Points and 120 Devices.
Replacement: IN702 Series
Key Features:
• 3 000 BACnet objects  •  Up to 120 M-Bus meters
• Dual BACnet IP + MS/TP server functionality
• Ethernet 10/100 Mbps, RS-232 & RS-485 serial ports
• Galvanically isolated communication ports (1 500 VDC)
• USB Type-A (data logging) and Mini-B console access
• DIN-rail or wall mount, compact housing (90×88×56 mm)
• DIP-switch configuration of RS-485 termination & polarisation
Technical Specification
  • M-Bus Port: 1 × 2-pole orange screw terminal (MBus master)
  • Serial Port B: RS-232 SUB-D9 male + RS-485 3-pole terminal
  • DIP-Switch B: Pos 1 – 120 Ω termination; Pos 2–3 – polarisation
  • Ethernet: 1 × RJ45, 10/100 Mbps (BACnet/IP, web config)
  • USB Ports: 1 × Type-A (storage), 1 × Mini-B console (1 500 VDC)
  • Power Input: 9–36 VDC ±10% or 24 VAC ±10%, 50/60 Hz
  • Startup Consumption: Max. 30 W
  • LED Indicators: Power, Error, TX/RX for Ports A/B, Ethernet (LNK/ACT)
  • Enclosure: Polycarbonate UL 94 V-0, RAL 7035, IP20, 90×88×56 mm
  • Mounting: DIN rail EN60715 TH35 or wall-mountable
  • Environment: 0 °C to 60 °C; 5–95% RH non-condensing
  • Warranty: 36 months
  • Legacy code: IBOX-BAC-MBUS
General technical parameters
Ethernet1x 10/100BaseT(X)
M-Bus masterup to 120 slaves
Protocol supportM-Bus, BACnet IP, BACnet MS/TP
Industrial grade
Operating temperature0°C to 60°C