PANEL5000-C2153W-L - 21.5 inch Industrial capacitive touch screen monitor
PANEL5000-C2153W-L is 21.5 inch Industrial capacitive touch screen monitor, temp. -20…60°C, cert CE/FCC.
To be confirmed
  • Stock: To be confirmed
  • Brand: Nodka
  • Model: PANEL5000-C2153W-L
A proven choice for industrial installations.
Ask for compatibility and model selection.
Additional discounts for registered customers.
Full design package: User manual, CE declaration, CAD, PDF, certificates and test reports
  • Device User Manual
  • CE Declaration of Conformity (EU Declaration of Conformity)
  • Mechanical DrawingsCAD (STEP/DWG) or high-quality PDF
  • Additional Certificates and Test Reports (if available for the model)
Request a package: User manual, CE declaration, CAD, PDF, certificates, test reports
21.5 inch Industrial capacitive touch screen monitor
monitor, bezel free resistive touchscreen monitor, and capacitive touchscreen monitor.
Features:
  • 21.5" Full HD TFT LCD, 1920x1080
  • Support VGA and HDMI signal input
  • Capacitive touch screen, support USB
  • Aluminum panels, support panel/VESA mounting
  • Wide voltage DC12~24V input
Specification:
LCD:
  • Size: 21.5" Full HD TFT
  • Resolution: 1920x1080
  • Colors: 16.7MB
  • Active Area: 476.64mm x 268.11mm
  • Backlight: LED
  • MTBF: 30000hrs
  • Pixel Pitch: 0.248 x 0.248
  • Luminance: 250cd/m2
  • Contrast Ratio: 1:3000
  • Viewing Angle: (L)89 / (R)89 / (T)89 / (B)89
Touch Screen:
  • Touchscreen Type: Multi-point capacitive touch screen
  • Transmittance: ≥ 87%
  • Controller interface: USB 2.0 Type B
  • Surface hardness: Mohs’7H
  • Multi-touch: 10 points under Windows OS
  • Driver supported: Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10, Linux
Power:
  • Power input: 12-24VDC
  • Max. power consumpt: 17Watt
Mechanical:
  • Dimensions (W x H x D): 550mm x 342mm x 47mm
  • Cut out Size (W x H): 533mm x 325mm
  • Weight: 5.56kg
  • Control button: set Contrast ratio and Luminance via OSD at the back panel
  • Mount: Support Embedded,wall-mounted,Desktop and VESA mounting
  • Signal input: VGA and HDMI
Environmental:
  • Work temperature: 0~50°C (32~122°F)
  • Storage Temperature: -20~60°C (-4~140°F)
  • Relative Humidity: 10~95% RH@40°C, non-condensing
  • Vibration: SSD applied: 1.5 Grms, IEC 60068-2-64, random, 5~500 Hz, 1 hr/axis
  • Shock: SSD applied: 10 G, IEC 60068-2-27, Half-sine wave, 11ms duration
  • EMC: CE/FCC Class B
  • Front Panel Protection: IP65 Compliant
Manufacturer's warranty: 2 years
wymiary
Display
Screen size21.5"
Resolution1920x1080
TouchCapacitive
Contrast1:3000
General technical parameters
USB1x USB 2.0
Graphics
Video output1x VGA, 1x HDMI
Industrial grade
CasingAluminum
IP ratingIP65
Operating temperature0°C to 50°C
Input voltage12~24VDC