HD67F24-B2-868MHz - Industrial LoRaWAN gateways to EtherNet/IP Master
HD67F24-B2-868MHz is Industrial LoRaWAN gateways to EtherNet/IP Master, DIN rail, power 8–24VAC/12–35VDC.
2 years warranty 3-4 days
  • Stock: 3-4 days
  • Brand: ADF Web
  • Model: HD67F24-B2-868MHz
A proven choice for industrial installations.
Ask for compatibility and model selection.
Additional discounts for registered customers.
Full design package: User manual, CE declaration, CAD, PDF, certificates and test reports
  • Device User Manual
  • CE Declaration of Conformity (EU Declaration of Conformity)
  • Mechanical DrawingsCAD (STEP/DWG) or high-quality PDF
  • Additional Certificates and Test Reports (if available for the model)
Request a package: User manual, CE declaration, CAD, PDF, certificates, test reports
Industrial LoRaWAN gateways to EtherNet/IP Master, housing type B (wide), DIN rail mounting, antenna protocol LoRaWAN 868MHz.
Configuration:
You need Compositor SW67F24 software on your PC in order to perform the following:
  • Define the parameter of LoRaWAN line
  • Define the parameter of EtherNet/IP line
  • Define the list of LoRaWAN messages in uplink and downlink to the LoRaWAN gateway
  • Define the list of EtherNet/IP slaves connected to the converter
  • Update the device
Characteristics:
  • Electrical isolation between EtherNet/IP and Power Supply
  • Mountable on 35mm Rail DIN
  • Wide power supply input range: 12…35V DC and 8…24V AC
  • Wide temperature range: -40°C / 85°C [-40°F / +185°F].
Specifications:
  • Ports: 1xAntenna; 1xEthernet
  • Ethernet protocol: EtherNet/IP Master
  • Antenna protocol: LoRaWAN gateway 868MHz
  • Data rates EtherNet/IP: 100 Base-T Autosensing
  • Data rates LoRaWAN: programmable
  • EtherNet/IP Connector: RJ45
  • LoRaWAN Connector: SMA Female Antenna
  • Power Supply Connector: 2way 5mm terminal block
  • Power Supply: 15..21V AC; 18..35V DC
  • Operating temperature: -40C/+85C
  • Dimensions: 71x60x95 (LxWxH)
  • Weight: 200g approx
  • Mechanical fixing: DIN Rail montage
  • SOFTWARE: SW67F24
  • ORDER CODE: HD67F24-B2-868MHz
Configurator – Software SW67F24 FREE DOWNLOAD
General technical parameters
Ethernet1x 10/100BaseT(X)
Protocol supportEtherNet/IP, LoRaWAN
Industrial grade
CasingPlastic
IP ratingIP20
Operating temperature-40°C to 85°C
Input voltage8~35VDC, 15~21VAC