IES6220-8T8P4GS-2P48-200W - Managed Industrial PoE Ethernet Switch
IES6220-8T8P4GS-2P48-200W is Managed Industrial PoE Ethernet Switch, cert CE/FCC/ROHS.
6 years warranty 5-10 days
  • Stock: 5-10 days
  • Brand: 3onedata
  • Model: IES6220-8T8P4GS-2P48-200W
A proven choice for industrial installations.
Ask for compatibility and model selection.
Additional discounts for registered customers.
Full design package: User manual, CE declaration, CAD, PDF, certificates and test reports
  • Device User Manual
  • CE Declaration of Conformity (EU Declaration of Conformity)
  • Mechanical DrawingsCAD (STEP/DWG) or high-quality PDF
  • Additional Certificates and Test Reports (if available for the model)
Request a package: User manual, CE declaration, CAD, PDF, certificates, test reports
Managed Industrial PoE Ethernet Switch with 8 10/100M Copper Ports, 8 10/100M PoE Copper Ports, 4 Gigabit SFP Slots and 48VDC dual power supply, 200W PoE Power
    AC power supply
 Industrial PoE Switch
    DC power supply
Managed Industrial PoE Switch with 48VDC dual power supply and 240W PoE Power
Features:
  • Support 4 Gigabit SFP slots and 16 10/100M copper ports (optional PoE)
  • The maximum power of single PoE port is 30W
  • Support optional AC/DC power supply, DC dual power supply redundancy
  • Support -40~75°C wide operating temperature range
Specification:
Standard & Protocol:
  • IEEE 802.3 for 10Base-T
  • IEEE 802.3u for 100Base-TX
  • IEEE 802.3z for 1000Base-X
  • IEEE 802.3x for Flow Control
  • IEEE 802.1D for Spanning Tree Protocol
  • IEEE 802.1w for Rapid Spanning Tree Protocol
  • EEE 802.1Q for VLAN
  • IEEE 802.1p for CoS
  • IEEE 802.3ad for LACP
  • IEEE802.1AB for LLDP
  • IEEE 802.3af for PoE
  • IEEE 802.3at for PoE+
Management:
Security:
Switch Function:
  • 802.1Q Vlan, Static Port Aggregation, Bandwidth Management, Flow Control
Unicast / Multicast:
  • Static Multicast, IGMP-Snooping
Redundancy Protocol:
  • SW-Ring, STP/RSTP
Time Management:
  • NTP/SNTP
PoE:
  • The maximum power of single PoE port: 30W
  • The power supply pin of PoE: V+, V-, V+, V- correspond to Pin 1, 2, 3, 6
Interface:
  • 10/100M PoE copper port: 10/100Base-T(X) RJ45, automatic flow control, full/half duplex mode, MDI/MDI-X autotunning, POE port, output power of 15W or 30W
  • Gigabit SFP port: 1000Base-SFP
  • Console port: CLI command line management port (RS-232), RJ45
  • Alarm port: 6-pin 5.08mm pitch terminal blocks, including 2-pin alarm terminal blocks, support 1 relay alarm output, current carrying capacity is 1A@30VDC or 0.3A@125VAC
LED Indicator:
Switch Property:
  • Transmission mode: store and forward
  • MAC address: 8K
  • Packet buffer size: 3Mbit
  • Backplane bandwidth: 12.8G
  • Switch time delay: <10μs
Power Requirement:
  • Optional 24VDC, 48VDC or 220VAC, 6 pins 5.08mm pitch terminal blocks, including 4 pins power supply terminal blocks
  • DC dual power supply redundancy, anti-reverse connection
Environmental Limit:
  • Operating temperature: -40~75°C
  • Storage temperature: -40~85°C
  • Relative humidity: 5%~95% (no condensation)
Physical Characteristic:
  • Housing: IP40 protection, metal
  • Installation: DIN-Rail or wall mounting
  • Dimension (W x H x D): 70mm×160mm×130mm
  • Weight: <1.6kg
Industrial Standard:
IEC 61000-4-2 (ESD), Level 3:
  • Air discharge: ±8kV
  • Contact discharge: ±6kV
IEC 61000-4-4 (EFT), Level 3:
  • Power supply: ±2kV
  • Ethernet port: ±1kV
  • Relay: ±2kV
IEC 61000-4-5 (Surge), Level 3:
  • Power supply: common mode±2kV, differential mode±1kV
  • Ethernet port: common mode±2kV, differential mode±1kV
  • Relay: common mode±2kV, differential mode±1kV
  • Shock: IEC 60068-2-27
  • Free fall: IEC 60068-2-32
  • Vibration: IEC 60068-2-6
Certification: CE, FCC, RoHS
Warranty: 5 years
General technical parameters
Ethernet8x 10/100BaseT(X), 8x 10/100BaseT(X) PoE
I/O1x relay output
Fiber modeMulti-mode, Single-mode
Fiber4x 10/100/1000Base (SFP)
Industrial grade
CasingMetal
IP ratingIP40
Operating temperature-40°C to 75°C
Input voltage48VDC